Babiš (ANO): Cílem kontrolního hlášení není ukládání pokut, ale odhalování daňových úniků

06.03.2017 15:46

Finanční správa rozšiřuje možnosti prominutí pokut u kontrolního hlášení

Babiš (ANO): Cílem kontrolního hlášení není ukládání pokut, ale odhalování daňových úniků
Foto: repro Youtube, tan
Popisek: Andrej Babiš

Finanční správa přichází s další úlevou pro podnikatele. Plátci DPH, kteří v roce 2016 pochybili v souvislosti s podáním kontrolního hlášení a vznikla jim tudíž povinnost uhradit některou z „fixních“ pokut ve výši 10, 30 nebo 50 tisíc korun, mají nyní možnost požádat svého správce daně o prominutí 2 pokut a to bez ohledu na příčinu pochybení. Za rok 2017 bude možné za obdobných podmínek prominout nanejvýš 1 pokutu.

„Reagujeme tím na podněty z řad podnikatelů. Nechceme, aby se poctiví podnikatelé dostávali do problémů kvůli drobným pochybením. Cílem kontrolního hlášení není ukládání pokut, ale odhalování daňových úniků,“ komentuje opatření ministr financí Andrej Babiš.

V současné době je již možné v určitých případech podle Pokynu GFŘ-D-29 prominout pokuty za nepodání kontrolního hlášení. V reakci na dosavadní praktické dopady sankčního systému kontrolního hlášení se Pokyn ode dneška rozšiřuje o další ospravedlnitelné důvody, za kterých je možné částečně nebo úplně udělené sankce prominout. Kromě plošného prominutí jedné pokuty ročně je například možné prominout pokutu (50 tisíc korun), když se plátce s reakcí na výzvu k podání kontrolního hlášení opozdí maximálně o 5 dní a pokud mu povinnost podat ze zákona skutečně nevznikla. Nebo vzniká možnost prominout pokutu (30 tisíc korun), když plátce reaguje na výzvu k odstranění nesrovnalostí nejdéle 5 dní po zákonném termínu u od počátku bezchybně podaných kontrolních hlášení.

Finanční správa dále aktualizovala uvedený Pokyn v souvislosti s rozhodnutím Ústavního soudu, které se týká fikce doručení u písemností odesílaných prostřednictvím e-mailu.

Podrobné informace ohledně rozsahu ospravedlnitelných důvodů, podání žádosti a postupů v řízení o prominutí pokuty za nepodání kontrolního hlášení, jsou uvedeny v aktualizovaném Pokynu GFŘ-D-29 na internetu Finanční správy v sekci pro kontrolní hlášení (ZDE).

Za loňský rok přineslo kontrolní hlášení do státního rozpočtu 10 až 12 miliard korun. Předpoklady před zavedením tohoto instrumentu se pohybovaly okolo 9 miliard.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Munzar (ODS): Snaze občanů o vlastní bydlení by stát neměl házet klacky pod nohy

18:05 Munzar (ODS): Snaze občanů o vlastní bydlení by stát neměl házet klacky pod nohy

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k významu vlastního bydlení jako zajištění nezávislos…