Bartoš (Piráti): Na antimonopolním úřadu bují „Mlsnokracie“

21.02.2025 8:04 | Monitoring

Antimonopolní úřad má ze zákona bdít nad férovostí hospodářské soutěže, je tudíž nezastupitelný. A byli to Piráti, kteří přislíbili, že provedou potřebné kroky k jeho reformě, která je už více než nutná. Jenže zjevně píchli do vosího hnízda.

Bartoš (Piráti): Na antimonopolním úřadu bují „Mlsnokracie“
Foto: Repro: YouTube
Popisek: Bývalý předseda Pirátů Ivan Bartoš v podcastu KO (Datarun)

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) rozhoduje o 900 miliardách korun, které se ve veřejných zakázkách protočí. A vykonává dohled při zadávání těchto veřejných zakázek. Jde tedy v tomto směru o klíčovou instituci. Její předseda Petr Mlsna je však dlouhodobě terčem kritiky za to, že má nadstandardní vazby s vrcholnými politickými činiteli, a že si vytvořil v úřadu v podstatě nedotknutelnou pozici. Asi si všichni pamatujeme, jak to bylo u předchozích šéfů ÚOHS. Reforma, která by vedla ke snížení koncentrace moci u jednoho šéfa a zrychlila a zefektivnila veřejné soutěžení, je prostě potřebná systémová změna.

Antimonopolní úřad má ale ještě druhou funkci – a tou je dohled nad trhem. Aby si veliký hráči v různých službách, ale i prodeji, nebrali lidi jako rukojmí, nevznikaly tajné dohody, monopoly a kartely. Reformu této části připravoval a koordinoval pirátský ministr Michal Šalomoun, protože Antimonopolní úřad selhával v kontrole trhu, kartelových dohod a monopolu, což dopadá tvrdě na lidi skrze drahotu například uměle vyšroubovaných cen potravin. Ta naopak v této oblasti dává ÚOHS víc pravomocí. Smutné ale teda je, že ty, které má teď, nevyužívá efektivně. A lidé to negativně pociťují denně.

Kafkovský moloch

Piráti vždy bojovali proti korupci a byrokracii, za větší transparenci a za fungující stát. Nicméně ÚOHS v současné době funguje tak, že je to v podstatě kafkovský moloch, kde se rozhodnutí v nemálo případech deleguje z první instance na druhou (45% sporů v 2022), občas putuje zpět na první instanci (12% sporů v 2022). A trvá to samozřejmě měsíce a se soudním přezkumem i roky. O miliardových zakázkách navíc v druhé instanci rozhoduje jediný člověk, což není nikde jinde v EU. To v sobě nese vysoké korupční riziko.

Právě na to s Piráty veřejně upozorňujeme, a proto jsem reformu úřadu prosadil do programového prohlášení a připravil. Kritika se ozývá i ze strany Transparency International, která poukazuje na to, že systém, na němž je ÚOHS postaven, nedává smysl a nahrává právě šéfovi úřadu, toho času panu Mlsnovi.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Vladimír Zlínský byl položen dotaz

Tvrdíte, že je třeba vychovat, vycvičit a vyzbrojit obranyschopné a ochotné obyvatelstvo

Jak toho chcete docílit? Měla by být podle vás opět povinná povinná vojna? Nebo jak chcete motivovat lidi, aby vstupovali do armády nebo do aktivních záloh? A k tomu vyzbrojování, to přeci vláda dělá a vy ji za to kritizujete a s navyšováním výdajů na obranu nesouhlasíte, takže neprotiřečíte si teď?...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Krejza (ODS): Pokud jde o ochranu přírodních procesů, tak s tím mám problém

21:03 Krejza (ODS): Pokud jde o ochranu přírodních procesů, tak s tím mám problém

Projev na 138. schůzi Poslanecké sněmovny dne 6. května 2025 k zákonu o ochraně přírody a krajiny