Bartoš (Piráti): Užijme si svátek sdílených hodnot a mysleme na to, co nás spojuje

17. 11. 2020 13:50

Komentář na facebookovém profilu k výročí 17. listopadu

Bartoš (Piráti): Užijme si svátek sdílených hodnot a mysleme na to, co nás spojuje
Foto: archiv I. Bartoš
Popisek: Předseda Pirátů Ivan Bartoš
reklama

17. listopad je v našich moderních dějinách dnem dvojího významu. Na podzim 1939 zažehla vražda dělníka Václava Sedláčka a studenta Jana Opletala německými okupanty studentské protesty. V noci na 17. listopadu roku 1939 nacisté odpověděli v souladu se svou nelidskou ideologií: obsadili české vysokoškolské koleje, ještě v noci zastřelili devět představitelů studentských spolků a v následujících dnech na 1200 dalších studentů deportovali do koncentračního tábora Sachsenhausen. Vzdělání v tehdejším torzu bývalého Československa zůstalo zardoušeno po celou dobu války. Už v roce 1941 byl však v reakci na tento akt zvůle v Londýně vyhlášen Mezinárodní den studentstva připomínaný po celém světě.

Nejen studenti, ale všichni politicky aktivní občané si už navždy připomínali podzimní sváteční dny jako příležitost postavit se proti útlaku. Když padesát let po obsazení vysokých škol nacisty komunistická policie brutálně potlačila demonstrace studentů na Národní třídě, bylo jasné, že totalitní režim nemůže vydržet. Začal proces, který vešel do dějin jako Sametová revoluce, kdy se naše země vrátila k hodnotám svobody, demokracie a právního státu.

Připomínka Sametové revoluce i Mezinárodního dne studentstva je nejen příležitostí vzpomenout na ty kteří v našich dějinách bojovali za svobodu nás všech, ale také připomínkou důležitosti praktické každodenní práce na demokracii. Tou nejlépe uctíme jejich oběť a památku. Význam svobody a demokracie je třeba naplňovat každý den, nejen o svátcích.

Jsme národem pracovitých lidí, kteří si zaslouží, aby s nimi bylo zacházeno s úctou. Úsilí o svobodu, kvalitu vzdělávání, bezpečí, zdraví lidí i životního prostředí je tím, co nám dává naději do budoucna. Práce, kterou vykonáme teď, může mít vliv na naši zemi i za dekády, a proto je třeba ji vykonat s mimořádnou pečlivostí a poctivostí.

Užijme si svátek sdílených hodnot a mysleme na to, co nás spojuje. Vytvořme si prostor pro přátelství a obnovujme rozbité vztahy v rodinách i mezi bližními. Vztah každých dvou lidí je to, co tvoří společnost. A je jen na nás, zda to bude společnost ctící svobodu a pravdu, nebo padající do bažiny beznaděje. S Piráty budeme vždy stát na straně svobody, pravdy, lásky a vzájemnosti.

Budoucnost je naděje!

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hejtman Červíček: Mobilní testování v kraji pokračuje, počet odběrových týmů roste

7:37 Hejtman Červíček: Mobilní testování v kraji pokračuje, počet odběrových týmů roste

V Královéhradeckém kraji pokračuje mobilní testování obyvatel. Přibývají nové mobilní odběrové týmy,…