Nejde ale o pouze plus minus 100 lékařů, kteří se rozhodnou skončit svou práci. Podle zpráv v médiích může mít problém až 200 000 pacientů (obvodní lékaři mají až 2000 registrovaných pacientů), kteří se ocitnou v situaci „bez praktika“. Kde bude hledat pacient, navíc třeba z lékařského pohledu z „méně atraktivního regionu“, náhradu? Stávající lékař tam měl například jednu hlavní ordinaci a několik „detašovaných pracovišť“ – v rámci systému přiblížení se pacientům –, kde ordinoval omezeně třeba pouze jednou týdně. Odborníci na problematiku EET ale zklidňují emoce lékařské veřejnosti, že ani toto by pro ně neměl být nákladově problém. Stačí chytrý telefon, tablet nebo notebook a aplikace SUKLu zdarma...
Až do této fáze sloupku jsem informace čerpal z veřejně dostupných zdrojů. Zaskočily mne (alarmující) hypotetické odhady počtu uzavřených ordinací obvodních lékařů a pevně věřím, že se tyto předpovědi nevyplní. Obávám se však, že s výše zmíněným „základním“ vybavením lékaři nevystačí.
Jestli tomu dobře rozumím, bude muset mít takový lékař na svých cestách po pacientech při sobě také, v souvislosti se zavedením eReceptu, mobilní tiskárnu... Postrádám také odpověď na otázku, jak bude v nastupující éře eReceptů postaráno o ty pacienty, kteří nevlastní chytrý telefon a ve svém životě (již nebo ještě) nepoužívají email, kam by mu lékař zaslal patřičný čárový kód daného medikamentu...?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV