Bartošek (KDU-ČSL): Nesouhlasíme s rušením matrik v malých obcích

17.05.2018 9:47

KDU-ČSL chce zabránit záměru ministerstva vnitra, podle kterého by se měly od příštího roku zrušit matriky v malých obcích. Týká se to asi třetiny z celkového počtu – tedy více než 400 matrik. Nesouhlas vyjádřil svým usnesením celostátní výbor KDU-ČSL, který se sešel v úterý 15. května.

Bartošek (KDU-ČSL): Nesouhlasíme s rušením matrik v malých obcích
Foto: KDU-ČSL
Popisek: Jan Bartošek, místopředseda KDU-ČSL pro sociální politiku
reklama

Podle předsedy poslaneckého klubu lidovců Jana Bartoška bude výsledkem rušení matrik poškození obyvatel venkova a malých měst. „V podstatě skončí to, co dělá obec obcí. Když máte v obci matriku, tak můžete oddávat, vyřizovat úmrtí či zapisovat narozené děti,“ okomentoval Bartošek.

Dále dodal, že lidé by tak museli jezdit do kilometry vzdálených měst, aby si tyto základní záležitosti mohli vyřídit: „KDU-ČSL proto chce, aby stát nacenil výkon státní správy, případně snížil svůj příspěvek na tuto činnost. Rozhodně ale není řešením nekoncepční a nepromyšlené rušení matrik na malých obcích.“

Ministerstvo vnitra chce zrušit matriky, v rámci kterých úředníci provedou méně než 20 úkonů za rok. Zároveň musí být v dosahu 20 kilometrů od obce jiný úřad. Vnitro tvrdí, že tímto krokem uspoří 150 milionů korun. „Tato úspora je naprosto zanedbatelná ve srovnání s tím, kolik komplikací to lidem v malých městech přinese – především starším. A taky těm, kteří už teď bojují se svým rozpočtem a ještě budou muset platit za to, aby si mohli dojet na úřad,“ uzavřel Bartošek. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senátor Drahoš: Věřím, že tenhle krok pomůže přilákat do školství kvalitní lidi

23:09 Senátor Drahoš: Věřím, že tenhle krok pomůže přilákat do školství kvalitní lidi

Projev na 98. schůzi Poslanecké sněmovny 13. dubna 2021 k zákonu o pedagogických pracovnících