Bartošek (KDU-ČSL): Odpuštění a budování budoucnosti je víc, než budovat vztahy na nenávisti

01.02.2019 17:25

Projev na 26. schůzi Poslanecké sněmovny 1. února 2019 k zákonu o pobytu cizinců

Bartošek (KDU-ČSL): Odpuštění a budování budoucnosti je víc, než budovat vztahy na nenávisti
Foto: KDU-ČSL
Popisek: Jan Bartošek, místopředseda KDU-ČSL pro sociální politiku
reklama

Děkuji, pane místopředsedo. Já bych vás požádal, abyste příště při podobném příspěvku, jako měl pan místopředseda Okamura, použil jednacího řádu, protože bod, který projednáváme, je novela o pobytu cizinců na území České republiky a EU. Jeho příspěvek s tímto tématem absolutně nesouvisel. Nebyla to faktická poznámka reagující na proběhlou diskusi. A podle mě to bylo v rozporu s jednacím řádem, ten obsah, jak zde vystoupil. To jen tak pro pořádek.

Dále k tomu, co zaznělo na adresu mou. Krátce budu reagovat. Cituji ze zprávy Aktuálně. "Podle Okamury šlo o tunelování peněz z hnutí. Z toho samého ovšem vlastního šéfa obviňují pučisté (v uvozovkách). Těm se nelíbí, že Okamura uzavřel smlouvu sám se sebou a nebo že nechal posílat miliony firmám za vlastní propagaci." Tolik z historie.

No, ještě pan místopředseda citoval dvě věci, já jsem přesvědčen, že co se týká česko-německých vztahů, bychom měli vycházet z Česko-německé deklarace vzájemného usmíření, kde je popsáno všechno. A já jsem přesvědčený, že vzájemné odpuštění a budování budoucnosti je víc než neustále se vracet do minulosti a budovat vztahy na vzájemné nenávisti.

A k tomu, proč jsem chtěl pana místopředsedu odvolat z tak vysoké ústavní funkce? Věc je poměrně jednoduchá. Tehdy jsem říkal a říkám to i dnes, že jsem přesvědčen, že předseda strany, jejíž tajemník tehdy vykřikoval, že homosexuálové a židi patří do plynu, a dnes je u soudu, stejně tak, kdy poslanec Rozner mluví o neexistujícím pseudokoncentráku a dnes se k tomu vrací policie, jsem přesvědčen, že zástupce strany, který reprezentuje tyto názory, nemůže být v tak vysoké ústavní funkci. Tolik pro doplnění, abych vyargumentoval, co zde říkal pan předseda Okamura.

Děkuji.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kopřiva (Piráti): Premiér Babiš odmítl představit konkrétní návrhy k víceletému finančnímu rámci EU

22:33 Kopřiva (Piráti): Premiér Babiš odmítl představit konkrétní návrhy k víceletému finančnímu rámci EU

Na mimořádném summitu Evropské rady bude projednáván návrh víceletého finančního rámce na období 202…