Batthyány (ANO): Rekonstrukce přehrady Harcov si vyžádá omezení provozu v okolí

10.02.2018 22:40

Liberecká přehrada se dočká kompletní rekonstrukce. Práce začnou v první polovině příštího roku a potrvají další dva roky. Dojde mimo jiné i k odstranění nánosů z nádrže.

Batthyány (ANO): Rekonstrukce přehrady Harcov si vyžádá omezení provozu v okolí
Foto: archiv primátora
Popisek: primátor Liberce Tibor Batthyány

„Rekonstrukcí projde samotná hráz a také podloží hráze, vybuduje se štola, ze které budou provedeny injektáže podloží, aby neprosakovala voda. Vybudovány budou, mimo jiné, nové spodní výpusti, upravena bude kaskáda s přelivy. Oprava čeká opěrnou zeď na pravém břehu přehrady,“ vyjmenovává primátor města Liberce Tibor Batthyány.

V průběhu prací dojde na částečnou uzavírku komunikace kolem harcovské přehrady a na koruně hráze. Z plánovaných 190 milionů korun náklady na realizaci vzrostly, podle projektu stavby, na 301 milionů korun. Konečná cena za realizaci díla však vzejde z výběrového řízení.

„Letos se bude soutěžit zhotovitel opravy hráze liberecké přehrady, a pokud všechno půjde dobře, tak se v dubnu příštího roku s kompletní rekonstrukcí začne,“ uvádí primátor Tibor Batthyány, který o rekonstrukci přehrady jednal s ředitelem závodu v Jablonci nad Nisou, státního podniku Povodí Labe, Bohumilem Pleskačem.

Celá oprava bude hrazena z dotačního titulu Ministerstva zemědělství „Protipovodňová ochrana III“ a spolufinancována Povodím Labe, státním podnikem. Další investiční akci pak bude rekonstrukce vtokového objektu do přehrady. „Celková rekonstrukce vodního díla potrvá dva roky a vyžádá si omezení provozu v bezprostředním okolí přehrady,“ uvádí primátor Tibor Batthyány.

Harcovská přehrada je veřejným prostorem s rekreačním potenciálem. Pozemky statutárního města Liberec přímo navazují na vodní plochu, kde majitelem a správcem pozemků je Povodí Labe, státní podnik. Po celkové rekonstrukci je město Liberec připraveno spolupracovat s Povodím Labe, státním podnikem, na úpravách okolí. Nutné je řešit okolní prostor a úpravy okolí, zejména přerostlé stromy, které by hrozily pádem.

„V roce 2016 instalovalo město Liberec pro zlepšení komfortu návštěvníků liberecké přehrady bezpečnější vstupy do vody. Pozinkovaná schodiště se zábradlím stála město 229 tisíc korun,“ připomíná primátor Tibor Batthyány. To původní, žulové, bylo v havarijním stavu. Nová kovová schodiště jsou variabilní a rozebíratelná, aby nenarušila plánované opravy nábřežní zdi a mohla pak být znovu použita.

Spodní část nového schodiště je kotvena a trvale uložena pod hladinou vody. Nové schodiště slouží jako vstup do vody z pláže, a proto nemá ostré hrany, aby nedošlo k poranění osob. Rozměry schodiště jsou na výšku 1600 mm a šířka 2000 mm.

Odkanalizování zástavby podél Harcovského potoka nad přehradou a omezení rizika lokálních povodní jsou cílem projektu, který zajistí čistou vodu v harcovské přehradě. Radní města mu dali zelenou loni v září. Řešit má komplexně nakládání s odpadními vodami na území celého města. Kapacita současné kanalizační sítě je maximálně využita a v mnoha okrajových částech Liberce kanalizace chybí úplně. Město bude na projektu spolupracovat se společnostmi SVS, SČVaK a dalšími subjekty.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Seďa (SOCDEM): Tato vláda se na své občany vykašlala a lidem neustále lže

23:08 Seďa (SOCDEM): Tato vláda se na své občany vykašlala a lidem neustále lže

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k navrhovaným změnám v zákoníku práce