Bělobrádek: Spolupráce s Německem ve vědeckovýzkumné oblasti je pro nás klíčová

26. 8. 2016 14:17

Užší spolupráce ve vědě, rozvoj aplikovaného výzkumu nebo větší podpora inovací byly mezi hlavními tématy setkání českých a německých výzkumných pracovníků, které proběhlo v prostorách ČVUT v Praze v rámci mezistátní návštěvy německé kancléřky Angely Merkelové.

Bělobrádek: Spolupráce s Německem ve vědeckovýzkumné oblasti je pro nás klíčová
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pavel Bělobrádek

Za českou vládu se akce zúčastnil premiér Bohuslav Sobotka a vicepremiér vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek. Vědeckovýzkumná spolupráce patří mezi prioritní oblasti Bělobrádkova úřadu a je také důležitou součástí Česko-německého strategického dialogu.

„Intenzivně pracujeme na dalším rozvoji spolupráce s Německem ve vědeckovýzkumné oblasti, protože je to pro Českou republiku ve většině ohledů ten nejpřirozenější partner. Navázali jsme například užší spolupráci s Fraunhoferovou společností, která je světovou extratřídou v inovacích a aplikovaném výzkumu, a domlouváme spolupráci této instituce s českými vysokými školami a univerzitami. Připravujeme ale i další akce se špičkovými německými pracovišti na podporu vzájemné spolupráce a výměny zkušeností, do nichž vložíme finanční prostředky,“ řekl místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek.

Kromě navázání spolupráce s Fraunhoferovou společností s cílem posílení větší internacionalizace českého výzkumu zajistil vicepremiér Bělobrádek propojení další významné vědecké instituce – společnosti Maxe Plancka – s Akademií věd ČR. Díky tomuto propojení by mohli čeští vědci a výzkumníci získat cenné informace a zkušenosti s přenosem technologií do praxe a s ochranou duševního vlastnictví.

Vyšší podpora inovací, která patří mezi cíle vládou schválené Národní politiky podpory výzkumu, vývoje a inovací do roku 2020, je také ústředním tématem spolupráce Bělobrádkova úřadu se Spolkovou zemí Sasko. V září na toto téma proběhne Česko-saský inovační den, který navazuje na jednání místopředsedy vlády se saskou státní ministryní pro vědu Evou Marií Stangeovou z března tohoto roku.

„Propojovat by se měli především nejbližší sousedé a regionální spolupráce s Německem se ve vědní oblasti velmi slibně rozvíjí. Jako příklad můžeme uvést Technickou univerzitu Liberec v nanotechnologiích nebo Západočeskou univerzitu v Plzni v materiálovém výzkumu pro strojírenskou výrobu. Přesto – na rozdíl od Bavorska nebo Saska – nepatříme mezi inovační lídry, a to bych chtěl pomoci změnit,“ uvedl k chystaným projektům vicepremiér Bělobrádek.

MVDr. Pavel Bělobrádek, Ph.D., MPA

  • KDU-ČSL
  • originální osobnost, konečně,jako každý člověk
  • poslanec

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pek (Piráti): Cyklisté pomohli opravit hrad Buben

17:36 Pek (Piráti): Cyklisté pomohli opravit hrad Buben

V neděli 15. září se uskutečnila Pirátská cyklojízda z Plzně na hrad Buben. Na dvě desítky cyklistů …