Bělobrádek: Spolupráci s Čínou chceme posílit především v aplikovaném výzkumu

25.02.2016 18:41

Místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek se dnes ve Strakově akademii setkal s velvyslankyní Čínské lidové republiky v ČR Ma Kequing.

Bělobrádek: Spolupráci s Čínou chceme posílit především v aplikovaném výzkumu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pavel Bělobrádek

Hlavními tématy jednání byly možnosti prohloubení spolupráce v oblasti aplikovaného výzkumu a vývoji nových technologií nebo problematika ochrany autorských práv ve výzkumu a inovacích. Vicepremiér Bělobrádek diskutoval s čínskou velvyslankyní také o větší spolupráci mezi oběma zeměmi v evropských programech typu Horizont 2020, Erasmus nebo EU-China Research and Innovation partnership.

Vyšší mezinárodní zapojení českého výzkumného a vývojového prostředí je ostatně jedním z klíčových cílů aktualizované Národní politiky výzkumu, vývoje a inovací, kterou minulý týden schválila vláda. „Pokud chceme zvýšit kvalitu výzkumu a inovací, musíme je vystavit zahraniční konkurenci. Česká republika investovala v několika posledních letech desítky miliard korun do nových výzkumných center, která musí prokázat svou životaschopnost, jsou otevřena mezinárodní spolupráci a čínské vědecké instituce představují dobrou příležitost,“ uvedl Bělobrádek. Zároveň připomněl, že podmínkou úspěšné spolupráce pro český výzkumný sektor je také ochrana a využívání autorských a dalších ochranných práv k dosaženým výsledkům společných projektů.

Jednání se dotklo také výsledků strategického dialogu EU – Čína, který definoval několik hlavních témat aktuálních i pro Českou republiku. V současné době s Čínou spolupracují české výzkumné instituce především v oblasti zemědělství (šlechtění nebo ochrana rostlin), v geologii, astronomii, biologii, medicíně nebo strojírenství. „Nově vybudovaná výzkumná centra mohou čínské straně nabídnout své kapacity v oblastech energetiky, materiálovém výzkumu, biotechnologiích nebo nanotechnologiích,“ doplnil po jednání Bělobrádek.

MVDr. Pavel Bělobrádek, Ph.D., MPA

  • KDU-ČSL
  • originální osobnost, konečně,jako každý člověk
  • poslanec

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prezident Zeman: Dostali jste se na sedm procent především proto, že ve vašem čele nestála osobnost

14:50 Prezident Zeman: Dostali jste se na sedm procent především proto, že ve vašem čele nestála osobnost

Projev prezidenta republiky při 40. sjezdu ČSSD.