Benešík (KDU-ČSL): Pro nás je Evropa prostorem hodnot, jsou naprosto jasné a nejsou multikulturní

28.01.2021 15:09 | Zprávy

Projev na 81. mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny 28. ledna 2021 k navrženému programu

Benešík (KDU-ČSL): Pro nás je Evropa prostorem hodnot, jsou naprosto jasné a nejsou multikulturní
Foto: Archiv OB
Popisek: Ondřej Benešík

Vážený pane místopředsedo, dámy a pánové, vážení členové vlády, děkuji za slovo.

Já bych chtěl říct, že zaznělo zde mnohé, ale zazněly zde také mnohé nepřesnosti a také nepravdy. Moje strana KDU-ČSL byla zařazena do jakéhosi bloku, který má být podle pana místopředsedy Sněmovny multikulturní. Já bych se proti tomu chtěl ohradit a chtěl bych říct, že pan předseda SPD se mýlí. My v KDU-ČSL jsme si jasně vědomi našich kořenů, stavíme na hodnotách, na kterých stojí naše civilizace, a za ty jsme se nikdy nestyděli a nestydíme.

Před možná rokem jsem tady byl zpravodajem informačního materiálu z Rady Evropy, který řešil občanské vzdělávání. A já jsem tam navrhoval usnesení, aby v osnovách našich škol bylo jasně řečeno, o co se opírá náš hodnotový systém. A kromě řecké filozofie, římského práva jsem tam taktéž uváděl křesťanství a judaismus. Musím říct, že tato část usnesení neprošla i proto, že kolegové z SPD ho nepodpořili, na rozdíl od KDU-ČSL. Takže chtěl bych říct, že my nepatříme do žádného multikulturního bloku, nejsme multikulturalisti a i naše vnímání evropské integrace je takové, že např. odmítáme politické členství Turecka v Evropské unii. A to nejenom z bezpečnostních důvodů a z důvodů řekněme problematického vymáhání demokracie a práva, ale taktéž z kulturních odlišností, které pramení právě taktéž z náboženství. A my jsme to prokázali už mnohokrát i od začátku, kdy se začalo debatovat o vstupu muslimského Turecka do Evropské unie, tzn. od roku, když jsme vstoupili do unie, 2004, jsme toto odmítali právě z těchto důvodů. Vždy jsme se k tomu hlásili a na rozdíl od mnohých jsme ten názor nemuseli měnit, protože je stále platný, protože pro nás je Evropa prostorem hodnot a ty hodnoty jsou naprosto jasné a nejsou multikulturní. Jsou jasně dané. To, že v Evropě žije spousta národnostních ras a lidi různého vyznání, je pravda, ale my máme naprosto jasno v tom, co má být základem a čemu se musí všichni podřídit, pokud jejich kultury jsou v rozporu s tímto základem. My nikomu nechceme diktovat, ale my říkáme - pokud aspekty vaší kultury jsou v rozporu s našimi aspekty kultury, tak je prostě nemůžete uplatňovat, běžte si tam, kde je můžete uplatňovat. - To není nic kriminálního, to není žádný rasismus ani xenofobie, nic takového, to je prostě normální obrana hodnot, na kterých naše civilizace stojí.

A právě v této souvislosti je dobré si připomenout některá fakta z nedávné minulosti, a sice že v roce 2008 zde proběhl tzv. rok mezikulturního dialogu, jehož jedním z hlavních cílů byla podpora multikulturalismu. A zajímavé je, že jedním z ambasadorů, tedy aktivním podporovatelem a propagátorem této události, byl právě pan Tomio Okamura. Já teď budu citovat z oficiální zprávy, tiskové zprávy Ministerstva vnitra, ve které se k tomuto roku píše. V České republice získalo dotace z evropských a rozpočtových zdrojů šest organizací, jejichž projekty přispívají k vzájemnému poznávání kultur. Kromě nich bude po následující měsíce probíhat množství akcí, jejichž cílem je podpora kulturní různorodosti Evropy. V Evropské unii v posledních letech většina zemí získává jasně multikulturní charakter, ať už jde o rostoucí počet jazyků, náboženských vyznání či lidí nejrůznějšího etnického a kulturního původu. K Evropskému roku mezikulturního dialogu 2008 se připojilo všech dvacet sedm členských států. Opakuji, mluvím o roku 2008. V rámci aktivit konaných na národní úrovni se lidé v Evropské unii budou moci seznámit s pestrým kulturním dědictvím a tradicemi svých sousedů a spoluobčanů.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Co se tak nejednou stalo, že jste se musel omluvit s bezpečnostního výboru?

Na kterém se shodou okolností měla projednávat bitcoinová kauza a měly na něm být zveřejněny posudky a notářský zápis, což se nemohlo stát, protože pro neúčast vládních senátorů se vůbec neuskutečnil? Jak vám pak máme věřit, že to opravdu bude řádně projednáno, když to není poprvé, co jsou třeba sen...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT: Zastavme týrání poníků na poutích

23:08 DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT: Zastavme týrání poníků na poutích

Prohlášení DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT k iniciativám Zastavme týrání poníků na poutích