Berg (SZ): Liknavost vedení měst ve Zlínském kraji je alarmující

11.02.2017 21:11

Zlínský kraj opět trpí nebezpečnou smogovou situací. Zelení upozorňují, že jednotlivá města o nebezpečí smogu své občany neinformují dostatečně. "Liknavost vedení měst je alarmující. Nejen že znečištění ovzduší nedokážou nijak snižovat, ale dokonce o nebezpečném vzduchu nedokážou své občany ani informovat," uvedl Michal Berg, vsetínský zastupitel za Zelené. Při porovnání hodnot v pátek v 18:00 mělo město Valašské Meziříčí dokonce nejhorší hodnoty ze všech měřících stanic v Evropě.

Berg (SZ): Liknavost vedení měst ve Zlínském kraji je alarmující
Foto: zeleni.cz
Popisek: Michal Berg

V pátek po poledni byla na území Zlínského kraje vyhlášena smogová situace, v letošním roce již potřetí. "Ani na jednom z webů měst Zlína, Vsetína, Kroměříže, Valašského Meziříčí a Uherského Hradiště nenajdou občané informace o smogové situaci není ani v sobotu večer. Na webu Vsetína je naopak pozvánka, že lidé mohou použít venkovní ledovou plochu na Lapači. Sportovat venku za smogové situace je ale přímá cesta ke zničenému zdraví, zejména u dětí," varoval Michal Berg. 

Situace ve městech Zlínského kraje je srovnatelná s nejhoršími místy v Moravskoslezském kraji či v přilehlém Polsku. Denní imisní limity byly překročeny na měřících stanicích v kraji od začátku roku již v průměru třicetkrát. "Zákon přitom povoluje jen 35 překročení limitů za rok. Znamená to, že za několik dnů již budou lidé dýchat vzduch, který je v rozporu se zákonem," upřesnil Michal Berg. "Pokud by podobné hodnoty jedů byly například v potravinách, došlo by k okamžitému stahování z prodeje a panice všech spotřebitelů. U vzduchu, který dýcháme všichni každý den, ale nikdo stejně závažný problém neřeší," dodal. 

V posledních letech vedlo znečištěné ovzduší v České republice k předčasnému úmrtí asi deset tisíc lidí ročně a k několika tisícům vážných onemocnění dýchacího ústrojí nebo srdečně-cévního systému. "Špinavý vzduch je dnes nejzásadnějším problémem životního prostředí ve Zlínském kraji. Vedení jednotlivých měst problém neřeší, namísto toho nechává své občany se dusit v nedýchatelném vzduchu,“ uzavřel Michal Berg.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šojdrová (KDU-ČSL): Jak je Česká republika připravena na boj s dvojí kvalitou zboží?

11:12 Šojdrová (KDU-ČSL): Jak je Česká republika připravena na boj s dvojí kvalitou zboží?

Europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL) představila odborné veřejnosti studii o dvojí kvalitě pot…