Berg (Zelení): Rozhodnutí německého ústavního soudu je jasný signál české vládě

29.04.2021 21:00

Německo musí zpřísnit své cíle ve snižování emisí, rozhodl tamní ústavní soud.

Berg (Zelení): Rozhodnutí německého ústavního soudu je jasný signál české vládě
Foto: zeleni.cz
Popisek: Michal Berg

Německo bude muset zlepšit své emisní cíle pro období po roce 2030 na základě žaloby koalice klimatických aktivistů. Podle rozhodnutí soudu současné německé zákony nevratně odsouvají vysokou zátěž spojenou se snižováním emisí na období po roce 2030, což se dotkne zejména současné mladé generace. „Ústavní soud označil nedostatečný přístup německé vlády k ochraně klimatu jako věc, která ohrožuje ústavou zajištěnou svobodu mladých lidí,“ komentoval rozhodnutí spolupředseda Zelených Michal Berg. „Právo na včasnou ochranu klimatu se tak de facto zařadilo mezi základní práva,“ dodal.

Stížnost podala skupina devíti převážně mladých lidí. Podporuje je několik ekologických sdružení, například Friends of the Earth Germany (BUND) a Fridays for Future. Zákon kritizují s tím, že nedostatečně snižuje emise skleníkových plynů a tím porušuje jejich základní právo na budoucnost.

Německý zákon o ochraně klimatu schválila vláda v roce 2019. Podle něj  je Německo povinno do roku 2030 snížit emise skleníkových plynů o 55 % ve srovnání s úrovní z roku 1990. „Rozhodnutím soudu zřejmě bude muset být uspíšen konec spalování uhlí, který v tuto chvíli Německo plánuje na rok 2038,“ doplňuje výrok soudu Michal Berg. „Je to jasný signál české vládě, že termín konce spalování uhlí v roce 2038, který navrhla Uhelná komise, je naprosto nedostatečný a ohrožuje naši budoucnost a naše ústavou chráněná práva,“ dodal. Německá vláda dostala termín do konce příštího roku, aby neústavní zákon upravila.

Shodou okolností byla klimatická žaloba podána v minulém týdnu i v Česku. Podal ji spolek českých občanů, kteří se cítí být ohroženi nečinností státních orgánů v předcházení změně klimatu, a pěti dalšími spolužalobci přímo poškozenými změnou klimatu. Cílem žaloby je podobně jako v Německu soudní výrok stanovující, že české státní orgány nechrání dostatečně práva českých občanů zaručená Ústavou ČR a neplní své mezinárodní závazky ve vztahu ke změně klimatu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mašek (ANO): Máme v Hradci Králová "big problem" s ilegální ubytovnou

20:33 Mašek (ANO): Máme v Hradci Králová "big problem" s ilegální ubytovnou

Komentář na facebookovém profilu k Hradci Králové a jednomu tamnímu problému.