Berwid-Buquoy (KDU-ČSL): Novodobý švejkismus, zvaný „komunální volební systém“

22.10.2014 16:44 | Zprávy

Počátek zániku civilizace nastává, když politika a ideologie začnou nahrazovat morálku. Komunální volební systém ČR připomíná totalitní kandidátku Národní fronty komunistického Československa.

Berwid-Buquoy (KDU-ČSL): Novodobý švejkismus, zvaný „komunální volební systém“
Foto: KDU-ČSL
Popisek: Logo KDU-ČSL

Tam mohl občan též volit jedním jediným hlasem všechny kandidáty najednou, pouze s tím rozdílem, že věděl koho volí, tzn. KSČ a její spojence. V současném komunálním volebním systému ani tuto šanci nemá - kandidátky jsou neprůhledné...

Při letošních společných vojenských manévrech ve Freyungu (Bavorsko) jsem se německým, americkým a holandským důstojníkům pokoušel vysvětlit fungování našeho volebního systému do obecních zastupitelstev: „Džentlmeni, u nás může volič jedním jediným hlasem zvolit dokonce 55  poslanců...“

Dali se do smíchu, protože to považovali za vtip. Když jsem jim vysvětlil jak se to dělá, už se nesmáli, nýbrž jenom vrtěli hlavou. Jejich dotaz: „What meaning does it have?“ (Jaký to má smysl?) jsem zodpovědět nemohl. Jaký to má opravdu smysl totiž nikdo, kterých jsem se doposud dotazoval, ani za mák netuší! Američané, Němci i Holanďané byli toho názoru, že by u nich za takových okolností nikdo k volbám nešel, protože by museli každému extra vysvětlovat jak má postupovat, pakliže by oni sami tak nesmyslnému systému vůbec správně rozuměli.

Volič v době totality mohl jedním hlasem zvolit celou kandidátku Národní fronty. To znamená hned najednou např. 300 poslanců. To je v parlamentní demokracii považováno za nepřípustné, neboť jeden hlas může být odevzdán pouze jednou a nikoli 300x. Tento princip však v současném českém parlamentarismu neexistuje a ve volbách do místních zastupitelstev je nahrazen metodou komunistické „Národní fronty“.

Tak např. volič v Táboře svým jediným hlasem může prakticky hlasovat 27x, v Českých Budějovicích 45x, v Plzni 47x a v Brně dokonce 55x. Pakliže si sami vyberete nějakého kandidáta a dáte mu svůj hlas nemá to vůbec žádný význam, podobně jako v totalitních volbách bývalého sovětského bloku. Takový hlas ad hoc zaniká.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan N. A. Berwid-Buquoy - profil

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

David (SPD): Každý se může mýlit

18:05 David (SPD): Každý se může mýlit

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k postavení České republiky v Evropské unii