Berwid-Buquoy (KDU-ČSL): Postrach komunismu, zvaný Konrad Adenauer

18.01.2016 6:31 | Zprávy

V lednu 2016 oslavili příznivci Konrada Adenauera 140. výročí jeho narození. Onen první kancléř Spolkové republiky Německo byl permanentním trnem v oku moskevských bolševiků. Já osobně ho považuji za nejlepšího politika období „studené války".

Berwid-Buquoy (KDU-ČSL): Postrach komunismu, zvaný Konrad Adenauer
Foto: Jan Berwid-Buquoy
Popisek: Jan Berwid-Buquoy

Když se před 67 lety, v červnu 1949, spolkový kancléř SRN, Konrad Adenauer, rozhodl kandidovat na úřad spolkového kancléře, vypukly ve východním bloku rozpaky. Nikdo z politiků studené války nebyl v Moskvě a východním Berlíně tak obáván jako tento muž. Podařilo se mu totiž hned několik neuvěřitelných výkonů, které byly trnem v oku ortodoxním komunistům poststalinské éry. Oč se vlastně jednalo?

Moskva očekávala politicko-hospodářské zhroucení Západního Německa a tím i odchod americké armády z Evropy. Pravý opak se stal skutečností! První kancléř SRN tuto zemi politicky stabilizoval a vysloužil si označení „otec nové německé demokracie“. K ruce si vzal ministra hospodářství Ludwiga Erharda, později také zvaného „otec německého hospodářského zázraku“. Tito dva státníci přivedli v roce 1957 Západní Německo tak daleko, že se stalo nejstabilnějším politickým systémem na naší planetě a zaujalo druhé místo ve světě, co se týká životní úrovně, hned po USA.

Adenauer v červnu 1957 tedy neviděl žádný důvod proč by neměl opět kandidovat na úřad spolkového kancléře. NDR nemohla se Západním Německem vůbec soupeřit a vlna utečenců přes otevřenou hranici v Západním Berlíně den za dnem stoupala. V Moskvě to bylo všem naprosto jasné: pakliže Adenauer vyhraje volby podruhé, prestiž SRN bude ve světovém měřítku i nadále šplhat vzhůru. Co se proti tomu dá dělat? Jedinou poslední možností zastavit lavinu uprchlíků je vybudovat mezi Západním a východním Berlínem betonovou zeď s ostnatým drátem. Přesně to se také 13. srpna 1961 stalo.

S prvním kancléřem poválečné SRN, Konradem Adenauerem, jsem se původně knižně seznámil v roce 1966, a to prostřednictvím publikace tehdy známého a populárního germanisty Dušana Hamšíka, s názvem “Oběd s Adenauerem“. Jednalo se o první a poslední knižní publikaci o Adenauerovi, která kdy byla v ČSSR v čase totality zveřejněna.

Jejím, na tehdejší dobu velice objektivním obsahem, si autor vysloužil ostré kritiky ze strany východoněmeckých komunistů. Kniha vyšla v roce 1966 v Praze nákladem 18 000 výtisků a byla prakticky během jednoho dne úplně rozebrána.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Markéta Šichtařová byl položen dotaz

Jak je to doopravdy?

Dobrý den, znám vás jako ekonomku. Teď kandidujete na kandidátce SPD. Zajímá mě tak, zda souhlasíte s tím, co SPD tvrdí o Ukrajincích, že jako Češi chudneme na tom, že poskytujeme pomoc a azyl? Nebo kde je problém, proč je naše životní úroveň podprůměrná? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD) Kauzy Bitcoin a Dozimetr jako symbol selhání současné vlády

9:04 Vích (SPD) Kauzy Bitcoin a Dozimetr jako symbol selhání současné vlády

Když před volbami koalice SPOLU slibovala „slušnou politiku“ a „transparentnost“, voliči možná ještě…