Berwid-Buquoy (KDU-ČSL): Válka se Severní Koreou aneb Totální zkáza

02.10.2017 5:34 | Zprávy

Současné napětí mezi USA a Severní Koreou připomíná kubánsko-americkou raketovou krizi z roku 1962. Tehdy se svět potácel na pokraji 3. světové války. Dnes takový scénář nehrozí, neboť v případě nukleárního útoku na korejský poloostrov ze strany USA by zůstaly Rusko a Čína neutrální. Avšak i v tomto případě by nebyla válka mezi USA a Severní Koreou žádnou procházkou „růžovým sadem“.

Berwid-Buquoy (KDU-ČSL): Válka se Severní Koreou aneb Totální zkáza
Foto: Jan Berwid-Buquoy
Popisek: Jan Berwid-Buquoy

Vztahy mezi USA a KLDR byly vždycky více než napjaté, ale za poslední dobu se vyostřily natolik, že to přesahuje míru únosnosti. Americký prezident Donald Trump, adresoval komunistickému diktátorovi Kim Čong-unovi zcela jasné poselství: „Ohnivá odplata, jakou svět doposud neviděl!“. Tím je míněno vymazání KLDR z mapy světa. Ovšem zas tak jednoduché řešení to v žádném případě není.

Kim Čong-un rovněž nelení a vyhrožuje Trumpovi útokem na tichomořský ostrov Guam. Teoreticky by to možné bylo, neboť Severní Korea disponuje jadernými nosiči dlouhého doletu, které by Guam zsáhnout mohly. Vypálením takové střely s jadernou náloží by se zcela jistě pro KLDR rovnalo nevyhnutelné sebevraždě.

Byl by to boj „masařky“ s „vosou“. USA by Severní Koreu během dvou hodin proměnily ve spáleniště. Zůstává pouze otázkou, co s takovým vítězstvím? Spálená země, zamořená jaderným odpadem je k ničemu. Ekologické následky, které by to mělo vůči sousedům – Čína, Rusko, Jižní Korea a Japonsko nelze dnes ani odhadnout...

Nedávno přinesl americký deník „The New York Times“, s odvoláním na vojenské vedení Pentagonu, celkem čtyři varianty řešení krize s komunistickou Koreou. Dovolím si je zde analyzovat:

Sestřelení korejských raket ještě v době letu nad KLDR

Zásah by provedlo americké letectvo, obranný raketový štít v Jižní Koreji, tak jako v Japonsku a následoval by protiútok raketami s plochou dráhou letu typu „Tomahawk“. Nepřátelské radary sice tento druh „pochodujícího torpéda“ nezachytí, ale raketa letí nízko nad zemí a hlavně pomalu. KLDR by tím měla dostatek času účinně napadnout Jížní Koreu a Japonsko nukleárními zbraněmi.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Vlček: Francouzi zpochybňují výsledek tendru na Dukovany

14:12 Ministr Vlček: Francouzi zpochybňují výsledek tendru na Dukovany

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k tlaku Francie na (ne)dostavbu Dukovan.