Faktem je, že různé dotační programy Evropské unie mohou mít určitý dopad na cenovou hladinu. Tak je to se všemi dotačními programy, Strukturální fondy, o nichž se nyní tolik hovoří v případě Čapí hnízdo, nevyjímaje.
Snahou Evropské unie je podpora farmářů a zachování tradičního rázu zemědělské krajiny v některých evropských oblastech. Jistě chvályhodný počin, ke kterému slouží Společná zemědělská politika (SZP), prosazovaná zejména Francií a nenáviděná Spojeným královstvím. Důvod je zřejmý, Francie je hlavní producent zemědělských výrobků, Spojené království jejich významným importérem.
Jedním z projevů společné zemědělské politiky je kolísání cen nezávislé na tržních silách. Poptávka může růst, cena jde přesto nahoru. U nás působí dva faktory. Jednak je to zmíněná SZP (faktor zanedbatelný) a jednak snaha farmářů a koneckonců i obchodníků konečně něco vydělat. V období krize se mléko a mléčné výrobky prodávaly často pod výrobní cenou, nyní, v období ekonomického růstu, je tomu naopak. To je zase běžná zákonitost tržního hospodářství.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV