Böhnisch (ČSSD): Jak chránit podzemní vodu?

18.01.2016 18:01 | Zprávy

Ministerstvo životního prostředí poslalo do legislativního procesu novelu tzv. vodního zákona. Poslední větší změny se norma dočkala před více než pěti lety.

Böhnisch (ČSSD): Jak chránit podzemní vodu?
Foto: archiv poslance, tan
Popisek: Poslanec ČSSD Robin Böhnisch

Po několika sezónách bez dostatečné sněhové nadílky a červencích se subtropickým nádechem je dílčí úprava zákona, chránícího zdroje pitné vody, již nasnadě. V těchto dnech zahajují zákonodárci s předkladateli normy debatu, která by měla vést k jejímu schválení v takové podobě, jež by byla pro všechny zainteresované co nejpřijatelnějším kompromisem.

Nejpodstatnější změna bude asi zároveň částí nejproblematičtější. Zvýšení cen za odběr podzemní vody a zvýšení poplatků za vypouštěné odpadní vody bude mít vliv na ceny vodného a stočného. Určitý nárůst ceny pocítí nejen průmysl, který podzemní vodu využívá, ale také koneční spotřebitelé. Zvyšování poplatků za odběr vody bude proto nutné provádět tak, aby nevedly k nepříznivým sociálním dopadům. Jsme v situaci, kdy zhruba polovina vody využívané ve vodárenství je vodou podzemní a vodárenské společnosti leckde jednoduše nemohou mávnutím legislativního proutku nahradit vodu podzemní vodou povrchovou.

Je pravdou, že výše poplatku za odběr podzemní vody zůstala v posledních patnácti letech prakticky na stejné výši, byť zpoplatnění odběru povrchových vod se zvedlo několikanásobně. Už tzv. Modrá zpráva Ministerstva zemědělství z roku 2013 konstatuje, že nepoměr mezi sazbou poplatku za podzemní vodu a cenou povrchové vody vede „k využívání podzemní vody k činnostem, pro které by zcela dostačovalo i využívání povrchové vody, jako je např. průmyslové čištění písku“. Pro některé podnikatele, zejména v oblastech bez blízkého vodovodního řadu, bylo zkrátka finančně únosnější průmyslově využívat podzemní vody, než investovat do infrastruktury přivádějící vodu povrchovou.

Nyní je poplatek za podzemní vodu stanoven na 2 Kč pro domácnosti a 3 Kč pro jiné využití za metr krychlový. Nezvýšil se od roku 2002, kdy zákon č. 254/2001 Sb. o vodách, nabyl účinnost. Naproti tomu cena povrchové vody se určuje podle jednotlivých povodí pro každý rok. To znamená, že například cena méně kvalitní povrchové vody pro povodí Moravy dosahuje výše až 6,39 Kč/m3, přičemž povodí Vltavy osciluje na 3,55 Kč/m3.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Markéta Šichtařová byl položen dotaz

Jak je to doopravdy?

Dobrý den, znám vás jako ekonomku. Teď kandidujete na kandidátce SPD. Zajímá mě tak, zda souhlasíte s tím, co SPD tvrdí o Ukrajincích, že jako Češi chudneme na tom, že poskytujeme pomoc a azyl? Nebo kde je problém, proč je naše životní úroveň podprůměrná? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hejtman Netolický: Chceme spravedlivé rozdělení peněz

22:01 Hejtman Netolický: Chceme spravedlivé rozdělení peněz

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k rozpočtovému určení daní pro kraje