Brněnští zastupitelé ODS: Proč se změna územního plánu neřešila včas?

18.03.2014 21:42

Zastupitelstvo města Brna dnes neschválilo příchod Amazonu do Brna. Mimo jiné i z důvodu, že umístění logistického centra neumožňuje platný Územní plán města Brna. Což je skutečnost, která musela být všem, kteří tento projekt od počátku připravovali, známá od počátku.

Brněnští zastupitelé ODS: Proč se změna územního plánu neřešila včas?
Foto: Martin Šimák
Popisek: Pohled na Brno shora, letecký snímek

ODS v zastupitelstvu splnila svůj úkol. Nepodpořila v únoru nevýhodné podmínky vstupu investora do Černovické terasy a vyjednala s ním následně to, co považovala za nutné. Tedy jeho zapojení do výkupu pozemků potřebných pro vybudování dálničního napojení průmyslové zóny na dálnici D1. Státu se toto nepodařilo vyřešit od roku 2000, kdy Zemanova vláda s nynějším premiérem Sobotkou, tehdy ministrem financí, vybudování exitu schválila. Právě tato role investora mohla dát městu garanci, že stavba dálničního napojení nebude trvat dalších 14 let, ale bude provedena v řádu měsíců. Bez trvání na této podmínce bychom vystavili jižní část Brna, konkrétně Slatinu, Tuřany a Černovice budoucímu totálnímu dopravnímu kolapsu. Měli jsme za to, že ani 1 500 deklarovaných pracovních míst na Černovické terase, nemůže být na úkor 23 000 obyvatel těchto městských částí a dalších desetitisíců Brňanů, trpících v dopravních zácpách. K těm by jistě 360 kamionů za den v ulicích města přispělo.
 
Našim cílem bylo i získat relevantní stanovisko Amazonu, že s Brnem stále počítá, jakož i příslib, že 1 500 deklarovaných pracovních míst bude primárně určeno pro obyvatele Brna a regionu jižní Moravy. I tato podmínka byla víceméně splněna. Amazon svým dopisem zájem o Brno potvrdil a podařilo se nám dotlačit Ministerstvo práce a sociálních věcí k tomu, že s ním vede jednání o pracovním uplatnění nezaměstnaných z úřadů práce v našem regionu.
 
ODS tak dosáhla toho, co pro Brňany, dopravu v Brně i nezaměstnané v regionu požadovala. S ohledem na její městskou agendu, tedy kompetence v oblasti dopravy a sociálních věcí to bylo i její povinností.

Zbyla poslední překážka. To, že umístění logistického centra nebude v rozporu s územním plánem města. Tato věc však zůstala nevyřešena. Hlasovat pro umístění stavby, která je v rozporu s platným územním plánem města, prostě nelze. Zákonné předpisy platí pro všechny. Pro obyvatele města, místní podnikatele i investory, jako je Amazon. I média dlouhodobě upozorňují na nešvary černých staveb, které jsou dodatečně povolovány. A příslušný stavební úřad by před takovým rozhodnutím v případě logistického centra Amazonu stál. Projekty tohoto typu nelze budovat cestou obcházení zákonných předpisů. Trestněprávní odpovědnost všech, kteří by se na takovém rozhodnutí podíleli, je zřejmá.
 
Pro rozpor s územním plánem města tedy dnes nebylo logistické centrum Amazonu schváleno. A to napříč Zastupitelstvem.
 
Mgr. Libor Šťástka
předseda KZ ODS v ZMB

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ODS

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátor Hraba: Rozmohl se nám tu takový nešvar

12:12 Senátor Hraba: Rozmohl se nám tu takový nešvar

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k pokusům mobilních operátorů zasahovat do politiky