ČSSD: Asistenční nebo vodicí pes je více než jen pomocník, je jako šestý smysl

05.06.2020 10:45

Problematika asistenčních a vodících psů pálí organizace i Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) již delší dobu.

ČSSD: Asistenční nebo vodicí pes je více než jen pomocník, je jako šestý smysl
Foto: Hans Štembera
Popisek: ČSSD, ilustrační foto

Nyní se ale této problematice věnují poslanci Radek Holomčík z Pirátů a Alena Gajdůšková z ČSSD. Společně vytvořili návrh, který se o další definici těchto pojmů v zákoně postaral – pes se zvláštním výcvikem totiž dlouho v žádném zákoně nebyl zmíněn.

V právním řádu České republiky dosud chybí úprava statusu psa, který pomáhá osobám se zdravotním postižením. To se ale nyní změní. Návrh zákona je prokonzultován nejen s danými organizacemi, které se výcvikem speciálních psů zabývají, ale také v MPSV a s organizacemi, které zastupují osoby se zdravotním postižením.

"Osoby se zdravotním postižením říkají, že pes se speciálním výcvikem je nejen jejich partner a pomocník,  ale do vysoké míry jim nahrazuje ten jejich smysl, který jim chybí -  zrak, sluch, horší schopnost pohybu, dokonce dokáže dopředu reagovat na změnu jejich zdravotního stavu a avizovat blížící se záchvat," říká k tomu jedna z iniciátorek návrhu, poslankyně Alena Gajdůšková. „Je důležité jim zajistit podmínky pro práci s jejich pomocníky – asistenčními psy.“

„Lidem, kteří mají různé formy postižení dlužíme řešení celé řady problémů, které jim a jejich blízkým komplikují život. Garance svobody pohybu ve veřejném prostoru a dopravních prostředcích s asistenčními nebo vodícími psi je jedním z nich. Přitom význam, který pro lidi využívající pomoc speciálně cvičených psů má jasně deklarovaný status takovýchto psů a s ním související práva i povinnosti, je naprosto klíčový. Proto jsem rád, že se podařilo sestavit širokou skupinu politiků, úředníků, odborníků i klientů a připravit řešení,” zdůrazňuje předkladatel návrhu, Radek Holomčík.

Cílem navrhované úpravy zákona je zajištění vstupu osob se zdravotním postižením v doprovodu psa se speciálním výcvikem do stanovených veřejných prostor a prostředků veřejné dopravy. Kvůli tomu je třeba vymezit zejména pojem „pes se speciálním výcvikem“ a také prostory, do nichž má být vstup osob se zdravotním postižením v doprovodu psa se speciálním výcvikem umožněn.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Šlachta (Přísaha): Migranti musí čekat na vyřešení žádosti mimo Evropskou unii

14:07 Šlachta (Přísaha): Migranti musí čekat na vyřešení žádosti mimo Evropskou unii

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k řešení ilegální migrace