Evropa čelí v těchto měsících jedné z největších historických zkoušek. Na náš kontinent směřují stovky tisíc uprchlíků. Celá situace je testem akceschopnosti a v širším pohledu také soudržnosti zemí osmadvacítky. Žádná ze zemí EU není schopna vážný a zřetelně dlouhodobý problém migrace řešit sama a izolovaně.
V těchto napjatých chvílích je třeba, aby členské státy spolupracovaly jako partneři, kteří se vzájemně podporují. Evropa už nemůže dál váhat, musí jednat. Potřebujeme kontrolovat a regulovat příliv lidí do Evropské unie, pomoci těm, kteří pomoc skutečně potřebují, a účinně navracet ty, kteří na mezinárodní ochranu nárok nemají. Vedle toho se však hraje o budoucnost Evropské unie, o to zda jsme skutečně schopni spolupráce a solidarity, kterou deklarujeme. Hraje se rovněž o důvěru občanů, kteří s rostoucími obavami sledují neschopnost EU migrační problém rychle a efektivně řešit.
ČSSD podporuje takové kroky, které se budou soustředit na podstatu problému migrace, ne pouze na její následky. Proto pokládáme za důležité prosadit na úrovni EU osm následujících opatření:
1. Dodržovat a respektovat pravidla schengenského prostoru důsledně ve všech zemích EU. To zahrnuje efektivní ochranu a kontrolu vnějších hranic EU, rychlý vznik zařízení pro identifikaci a registraci, sejmutí otisků prstů, rozhodnutí o azylu pro uprchlíky či o návratu nelegálních migrantů do země původu. Zmíněná zařízení by měla vzniknout při vnější hranici schengenského prostoru, měla by mít potřebnou kapacitu, umožňující zajistit důstojné životní podmínky, a dostatečné financování ze zdrojů EU. Musí být rovněž definován evropský seznam bezpečných zemí původu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV