ČSSD: Máme řešení problémů u krátkodobých pronájmů

21.04.2021 16:21

Krátkodobé ubytování především přes platformu Airbnb vyvolává stále větší kritiku rezidentů. Tento fenomén již není pouze výsadou Prahy, ale potýká se s ním i řada převážně bytových domů v Brně, Českých Budějovicích a další turisticky lákavá místa.

ČSSD: Máme řešení problémů u krátkodobých pronájmů
Foto: ČSSD
Popisek: ČSSD
reklama

Jedna z hlavních regulí se zaměřuje na délku pronájmu. Poskytovatel by nově mohl byt nebo dům využívat pro krátkodobé turistické pronájmy nejvýše jeden měsíc v roce. Možné prodloužení by měla na starost obec. Obdobný limit je již stanoven v mnohých městech v Evropě i v USA.

Poslanci ČSSD proto přicházejí s návrhem zákona, který řeší nejpalčivější problémy.

„Aktuálně zde kvůli pandemii nejsou turisté, ale po covidové době tento problém vyvstane opět a my jsme připraveni ho řešit již nyní. Smyslem našeho návrhu je omezit možnou délku pronájmu nemovitosti, zavést databázi hostů a dát obcím pravomoci pokutovat původce problémů,“ uvedl jeden z předkladatelů návrhu poslanec Petr Dolínek (ČSSD).

Další novinka by byla povinnost zavést knihu ubytovaných, kam by pronajímatel uváděl jméno a příjmení, státní příslušnost ubytovaného a adresu jeho trvalého pobytu. Záznamy z této knihy by se uchovávaly 6 let od poskytnutého ubytování.

„Náš návrh také umožňuje obcím pokutovat hosty nebo pronajímatele, kteří opakovaně porušují pořádek nebo dobré mravy v domě. V takovém případě by mohla obec vyměřit pronajímateli pokutu až 50 000 korun, což i já jako starosta města Náchod vítám,“ upozorňuje poslanec Jan Birke (ČSSD).

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zábranský (Piráti):  Praha pronajme byt organizaci Baobab, která pomáhá lidem s duševním onemocněním

8:36 Zábranský (Piráti): Praha pronajme byt organizaci Baobab, která pomáhá lidem s duševním onemocněním

Pražští radní schválili pronájem městského bytu pro organizaci Baobab, která se specializuje na pom…