ČSSD: Vedení Prahy vůbec netuší, co se v DPP děje

25.01.2020 10:53

Zakázka na servis souprav metra za 14,6 miliardy korun, kterou Dopravní podnik zadal bez veřejné soutěže firmě Škoda Transportation, je jasným důkazem, že vedení hlavního města neví, co se v podniku děje.

ČSSD: Vedení Prahy vůbec netuší, co se v DPP děje
Foto: Hans Štembera
Popisek: ČSSD, ilustrační foto
reklama

„Nejhorší ale je, že jde sice o nejviditelnější, ale zdaleka ne jedinou podivnost. Celé hospodaření Dopravního podniku je od nástupu nového vedení velmi netransparentní. Nezpochybňujeme nutnost servisu souprav metra, ale způsob, jakým byl zadán. I jednací řízení bez uveřejnění je legální způsob, ale zejména u takto obří zakázky by, pokud opravdu nelze soutěžit, mělo probíhat maximálně transparentně,“ řekl poslanec a bývalý pražský radní pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD), podle nějž je nutné, aby vedení města udělalo systémové kroky k nápravě. „Například by mělo urychleně obměnit dozorčí radu, aby v ní seděli odborníci, kteří problematice rozumějí,“ dodal s tím, že Dopravní podnik je řízen tzv. německým modelem, což znamená, že představenstvo fakticky podléhá dozorčí radě, kterou ovšem současné vedení Prahy zvolilo podle politického klíče, což není optimální.

Předseda pražské ČSSD Petr Pavlík pak vyzval primátora Zdeňka Hřiba, aby za kroky Dopravního podniku převzal osobní odpovědnost, protože koaliční hnutí Praha sobě situaci zjevně nezvládá. „Piráti uspěli ve volbách zejména kvůli tomu, že kritizovali všechny ostatní a nálepkovali všechno možné jako neprůhledné či netransparentní. A teď najednou se pod jejich vedením děje v Praze tohle. Vydat tak obrovskou částku takovým způsobem je naprosto bezprecedentní, podezřelé a systémově špatné. A to i v případě, že by šlo o částku adekvátní, což je ovšem s velikým otazníkem,“ zdůraznil Pavlík. "Překvapuje mě také, že přestože neustále volá po transparentnosti, postavilo se vedení Prahy proti nezávislému auditu předmětné zakázky," dodal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Feranec (ANO): Daň z vládnutí. Bez přívlastků

14:08 Feranec (ANO): Daň z vládnutí. Bez přívlastků

Nepravidelný přehled tisku. Komentář na facebookovém profilu.