Černochová (ODS): Vyzýváme vládu, aby iniciovala celoevropská jednání o revizi směrnice EU o zbraních

11.04.2019 17:22 | Zprávy
autor: PV

Generální advokátka Soudního dvora EU dnes představila své stanovisko ve věci žaloby ČR proti směrnici, která zavádí přísnější pravidla pro nabývání a držení palných zbraní. Podle něj by tato žaloba měla být zamítnuta. Byť toto stanovisko není pro konečné rozhodnutí soudu závazné, v praxi platí, že soudci se k němu ve většině případů přikloní.

Černochová (ODS): Vyzýváme vládu, aby iniciovala celoevropská jednání o revizi směrnice EU o zbraních
Foto: osobní archiv
Popisek: Jana Černochová

ODS se s tímto stanoviskem zásadně neztotožňuje. Směrnice porušuje zásadu subsidiarity i proporcionality, významně a bezdůvodně zasahuje do vlastnických práv a zavedla drakonická opatření pod falešnou záminkou boje proti terorismu, na jehož eliminaci má nulový dopad. Zneužití teroristických útoků a jejich obětí coby argumentu pro omezení legální držby zbraní je skandální. Směrnice nebojuje se zločinci a teroristy, ale s legálními držiteli zbraní, kteří se řídí platnými zákony a pravidla neporušují.

ODS od samého počátku v roce 2015 varovala před dopady této směrnice. Opakovaně jsme vyzývali představitele vlády B. Sobotky k aktivitě již při její přípravě. Vláda však reagovala pozdě. Pokud dojde na zamítnutí zmíněné žaloby, budeme nadále trvat na tom, aby směrnice v těch ustanoveních, která by se významně negativně dotkla českých legálních střelců, nebyla implementována do českého právního řádu, a to i za cenu sankcí. Vyzýváme vládu, aby na celoevropské úrovni iniciovala jednání, která povedou k revizi této směrnice a k ochraně našeho právního rámce a systému legální držby zbraní, který je funkční, plně dostačující a zajišťuje rovnováhu mezi právy a povinnostmi.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Vlastimil Hebr byl položen dotaz

Jak zaručíte, že tu nehrozí cenzura a zneužití veřejnoprávních médií pro vaši propagandu?

Podle poslance Nerušila se má kontrolovat obsah veřejnoprávních médií. To jako vážně? Já mám obavu, že jen nahlas řekl, co za tím zrušením poplatků fakt je. Státní propaganda v médiích a tvrdá cenzura tu už byla, fakt dopustíte, aby se vrátila? Já chápu, že se vám nemusí líbit, co média píší nebo vy...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jurečka (KDU-ČSL): Nepřistoupil jsem na žádnou čistku. Vy ano

21:05 Jurečka (KDU-ČSL): Nepřistoupil jsem na žádnou čistku. Vy ano

Projev na 24. schůzi Poslanecké sněmovny 24. června 2026 k návrh poslanců vládní koalice na vydání z…