Červinka (ODS): Desatero, které nevede do ráje

28.08.2014 18:40 | Zprávy
autor: ODS

Před prázdninami se na webových stránkách hnutí Změna pro Liberec objevilo takzvané „Desatero pro Liberec“.

Červinka (ODS): Desatero, které nevede do ráje
Foto: ODS
Popisek: Ing. Ondřej Červinka

Slovy autorů by se mělo jednat o: „deset principů dobré správy na posílení zapojování veřejnosti, transparentnosti a pro zlepšení života v našem městě. Jde o opatření odzkoušená a s úspěchem používaná v jiných městech a obcích, často doporučovaná předními nevládními organizacemi, přitom přizpůsobená potřebám našeho města. Desatero je otevřené a umožňuje přihlásit se na jeho podporu všem, včetně kandidátů do zastupitelstva za jiné strany.“

Desatero na mne působilo jako základ volebního programu Změny, tedy jako soubor idejí, se kterými chce jít Změna do voleb. Potud by vše bylo v naprostém pořádku. Je čistě na každém politickém subjektu, s čím chce oslovovat své voliče a tak několik týdnů poté, co ODS představila svoje Osmatero, kterým deklarovala principy, na jejichž základě chce usilovat o přízeň voličů, přišla Změna se svým Desaterem. Až teprve později začali představitelé spolku Změna pro Liberec obcházet lídry politických stran kandidujících do libereckého zastupitelstva s tím, aby se k těmto „principům“ přihlásili. To, že ohledně Desatera začali s dalšími subjekty komunikovat představitelé spolku, je z našeho pohledu v tomto příběhu důležité. Takto totiž mohou deklarovat, že se vlastně nejedná o politický akt, ale o občanskou iniciativu, která dbá o město a jeho dobrou správu. Za politickými subjekty tak nepřichází politické hnutí Změna pro Liberec, ale spolek, který se čistě náhodou jmenuje úplně stejně a stejnou náhodou ho zastupují lidé, kteří jsou i na kandidátce hnutí. Nu dobrá, na složité organizační struktury kolem Změny už si nejspíš všichni zvykli, navíc důvodem těchto složitých propletenců politických stran, hnutí a spolků nejspíš primárně není touha o „odpolitizování“, ale spíše možnost a schopnost financovat politické aktivity z dotací, kterými to jinak možné financovat není.

V každém případě se u Desatera spolek hodil i k tomu, aby mohlo být šířeno jako nezávislá občanská iniciativa. Svojí podstatou Desatero na komunální úrovni aspiruje navázat na iniciativu „Rekonstrukce státu“ a jeho nositelé používají stejnou rétoriku a metody při jeho šíření. Nakonec hlavním šiřitelem Desatera je pan Felgr, který je zároveň i zástupcem „Rekonstrukce státu“ v našem regionu. A tak v průběhu prázdnin začalo oslovování politických subjektů kandidujících do zastupitelstva s tím, aby se k Desateru připojily. Desatero samo o sobě je v prvním plánu sestaveno jako deset obecných vět, které mají ve čtenáři navodit pocit, že se skutečně jedná o soubor jednoduchých principů, ke kterým by se mohl přihlásit skoro kdokoli. Posuďte sami:

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Prezident

V čem myslíte, že je omezována kontrola prezidenta? Kdo a jak vůbec může kontrolovat prezidenta? A myslíte, že se Zeman nebo Pavel povyšují nad soudy? To podle mě ne, nad ostatní politiky to ano, ale asi se to fakt dalo čekat. Hodně se teď taky mluví o tom, že jde ústavní soud na ruku prezidentovi, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Musílek (CzP): Demokracie je v naší zemi ve vážném ohrožení

7:16 Musílek (CzP): Demokracie je v naší zemi ve vážném ohrožení

Náhlý boj o prezidentské pravomoci je pouze pokusem o využití momentálního rozložení sil po volbách …