Chalupa (ANO): Šanghaj byla ve 30. letech jediným místem na světě, které nežádalo vstupní víza

27.01.2016 21:25

Dnešní mezinárodní den památky obětí holokaustu připomíná nejen židovské oběti hrůzným způsobem zavražděné v plynových komorách vyhlazovacích koncentračních táborů, ale také připomíná hrdinské činy záchrany a odporu.

Chalupa (ANO): Šanghaj byla ve 30. letech jediným místem na světě, které nežádalo vstupní víza
Foto: anobudelip.cz
Popisek: Bohuslav Chalupa, poslanec ANO

V letošním roce si připomeneme, v souvislosti s Mezinárodním dnem obětí holokaustu, i záchranu evropských židovských uprchlíků ve vzdálené čínské Šanghaji. 
Tuto i pro mne donedávna nepříliš známou historickou skutečnost, charakterizují slova pozdějšího prvního prezidenta státu Izrael Chaima Weizmannna pronesená v roce 1936, tedy přesně před 80 lety na adresu Číny: “Zdálo se, že svět je rozdělen na dva: Ten, kde židé žít mohou a ten, kam nemohou vstoupit.”

Čínská Šanghaj byla ve třicátých letech jediným místem na světě, které od příchozích nežádalo vstupní víza. Pro téměř 30 000 evropských židů (z tohoto počtu 450 československých židů) prchajících před německým nacismem znamenala tak svět naděje, kde mohou žít a snad i přežít. I když se v době japonské okupace Šanghaje v roce 1937 a především po nátlaku hitlerovského Německa v roce 1942 životní podmínky židovských přistěhovalců výrazně změnily k horšímu – nedostatek jídla, otřesné hygienické podmínky, epidemie, přesto téměř všichni židé v Šanghaji přežili. Šanghajský rabín Šalom Greenberg toto období popsal jako období, kdy: “Židé měli s Číňany podivný bratrský vztah, vztah lidí pronásledovaných,” a dodává: “I dnes jsou židé vděční Číňanům za to, že se k nim chovají jako rovní k rovným, jako k lidským bytostem.”

Poslanecká sněmovna dnes věnovala minutu ticha všem obětem holokaustu, jehož hrůzy by neměly být, v zájmu budoucnosti, nikdy zapomenuty. I proto, jako výraz piety a tiché vzpomínky na přinesené oběti, jsem se i svým dílem zapojil do přípravy projektu „Šanghaj město zachráněných“, který v České republice seznámí veřejnost se záchranou československých občanů v Číně a čínským divákům, kteří navštíví kulturně vzdělávací program v Šanghaji, a Nankingu připomene hrůzy Holokaustu v Evropě.

Bohuslav Chalupa

Ing. Bohuslav Chalupa

  • ANO 2011
  • asistent poslance PSP ČR, MUDr. Miloslava Janulíka

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Plamínková (STAN): Park U Čeňku má nové cesty, hřiště pro děti i seniory

22:48 Plamínková (STAN): Park U Čeňku má nové cesty, hřiště pro děti i seniory

V parku U Čeňku skončila druhá etapa prací. Náklady na ni činily téměř 19 milionů korun bez DPH. Hla…