Charanzová (ANO): Jednání Unie s Tureckem je zahaleno tajemstvím. Žádáme zveřejnění dopisu

20.12.2015 22:19

"Výsledky jednání zástupců Evropské unie s Tureckem, která proběhla na konci listopadu, jsou tak trochu zahaleny tajemstvím,“ říká česká europoslankyně Dita Charanzová, která spolu s dalšími 33 kolegy podepsala dopis adresovaný předsedovi Komise Jean Claude Junckerovi a viceprezidentovi Fransi Timmermansovi. V listu poslanci žádají zveřejnění detailních závěrů z jednání.

Charanzová (ANO): Jednání Unie s Tureckem je zahaleno tajemstvím. Žádáme zveřejnění dopisu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dita Charanzová
reklama

Dne 29. listopadu byl prezentován společný postup Turecka a EU na řešení migrační krize, a to zejména v otázce podpory uprchlických táborů v Turecku. Nad jakékoli pochybnosti šlo o významné setkání, obě strany se mj. shodly i na nutnosti oživit  přístupový proces Turecka do EU. Následná ujednání se týkala finanční podpory a výhledového uvolnění vízové povinnosti pro Turecko. „Tyto závěry jsou velmi podstatné. Měli bychom mít velice přesný obrázek o tom, co všechno bylo dohodnuto,“ píší poslanci v listu.

Poslance zejména znepokojuje fakt, že se Evropská komise pravděpodobně zavázala dokoncit již v prvním kvartálu příštího roku přípravné práce k otevření řady významných přístupových kapitol pro Turecko, aniž by tyto otázky předtím projednala s členskými státy EU28. Nejasné zůstává přesné znění dopisu, který po jednání předseda EK adresoval tureckému premiérovi. O jeho existenci se během debaty Evropské komise a Rady v Evropském parlamentu zmínil místopředseda EK Timmermans. V dopisu měla Komise ujistit svůj turecký protějšek o záměru otevřít přístupové kapitoly týkající se mj. energetiky, soudnictví a základních práv, bezpečnosti, vzdělání apod. V tureckých médiích byli následně citováni nejmenovaní představitelé země, kteří tvrdí, že tento dopis je třeba považovat za závazek EU.

„S kolegy proto představitele Komise žádáme o zveřejnění tohoto dopisu, stejně jako jakýchkoli dalších dokumentů, které by do výsledků jednání z konce listopadu vnesly světlo a vyvrátily tak všechny možné pochyby, dohady a spekulace, které se kolem závěrů z jednání vytvořily,“ uzavírá Dita Charanzová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jurečka (KDU-ČSL): Za dva a půl roku jste nepřišli s žádným konkrétním opatřením pro rodiny s dětmi

13:52 Jurečka (KDU-ČSL): Za dva a půl roku jste nepřišli s žádným konkrétním opatřením pro rodiny s dětmi

Projev na 44. schůzi Poslanecké sněmovny dne 8. 4. 2020 k vládnímu návrhu zákona, kterým se mění zák…