Charanzová (ANO): Webové stránky budou muset být uzpůsobeny i pro lidi se zrakovým handicapem

22.05.2016 10:40

Webové stránky veřejných institucí budou dostupné pro všechny, tedy i osoby se zrakovým postižením, další znevýhodněné skupiny lidí či například starší občany. To je závěr jednání, které vedli začátkem května zástupci EP a Rady.

Charanzová (ANO): Webové stránky budou muset být uzpůsobeny i pro lidi se zrakovým handicapem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dita Charanzová

“Žijeme v digitální době, většina z nás si svůj život dokáže jen těžko představit bez přístupu na internet – ať už na počítači či v chytrém telefonu. Přesto i v dnešní době řada občanů EU nemá tuto možnost – a to nemluvím o zábavě, ale o přístupu k informacím veřejných institucí. Víc než 167 milionů občanů EU má nějaký handicap (ať už zdravotní nebo třeba věkový), který jim omezuje dostupnost informací či služeb na internetu – počínaje podáním daňového přiznání, přes vyplnění žádosti o příspěvek, zaplacení poplatků až po zápis dítěte do školy,” vysvětluje česká europoslankyně Dita Charanzová důvody, které vedly k přípravě materiálu.  

Jednání o nové směrnici, která se vedla poslední tři roky, dospěla k úspěšnému konci, a to díky dohodě zástupců Evropského parlamentu a Rady. Ti se dohodli na konečném znění textu, který nyní poputuje ke schválení příslušnému výboru Evropského parlamentu a následně na jednání pléna. 

“Je to pro mne velké vítězství. Považuji za ostudu, že je v 21. století řada osob se zrakovým handicapem odříznuta od informací na internetu. Taková praxe patří do digitálního pravěku, kde dnes rozhodně nejsme,” říká zpravodajka směrnice Dita Charanzová, která je podepsána pod přípravou jejího znění. Česká europoslankyně také vedla v posledních měsících řadu jednání, jejichž výsledkem je včera přijatý materiál.

Směrnice se bude vztahovat nejen na všechny nově vytvářené webové stránky, rovněž i ty stávající budou muset být přizpůsobeny novým požadavkům. Obsah, který byl již na stránkách publikován, jako jsou starší videa či dokumenty, a je stále aktivní, by měl být k rovněž k dispozici znevýhodněným osobám. Online služby jako placení daní či poplatků musí být také zpřístupněny. V případě, že některá část webových stránek nebude dostupná, mělo by toto být řádně vysvětleno.

Informace budou přizpůsobeny potřebám těchto lidí například i v mobilních aplikacích využívaných veřejnými institucemi. Směrnice zahrnuje vedle přístupu na počítačích také další zařízení, jako jsou chytré telefony či tablety.  Směrnice ponechává na rozhodnutí členských států, zda povinnost vztáhnou i na školy nebo některé neziskové organizace ve veřejném sektoru.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

svobodná média

Dobrý den, fakt byste za obálku na časopisu, která nikoho neuráží někoho hnala k soudu? Kde je pak nějaká svoboda? A třeba Respekt je známý svými obálkami, kde jsou často i karikatury a je používána nadsázka, někdy i černý humor. To jste se už všichni politici zbláznili, že byste chtěli zasahovat do...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ženíšek (TOP 09): Rusko je Říše zla, která musí být poražena

4:32 Ženíšek (TOP 09): Rusko je Říše zla, která musí být poražena

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k Rusku.