Chour (Svobodní): Dotovat a regulovat sport je proti zdravému rozumu

25.06.2016 20:07

V dnešní době se stát a Evropská unie snaží regulovat všechna odvětví lidského života. Tato vláda nad únosnou míru zasahuje do života lidí a zbytečnými nařízeními ničí svobodný trh a svobodu jako takovou. Bohužel i ve sportu.

Chour (Svobodní): Dotovat a regulovat sport je proti zdravému rozumu
Foto: red
Popisek: Logo Strany svobodných občanů

SPORT. Oblast, která mi je velmi blízká. Jsem vášnivým cyklistou, ve volném čase hraji squash a rád běhám. Také jsem členem okresního fotbalového klubu, fotbal je mojí vášní. Je to oblast, o které si doufám tvrdit, že jí rozumím. Vím, jak chodí financování klubů, přestupové podmínky a registruji negativní vliv dotací na soutěž v duchu fair-play.

Sport musí fungovat podle zásad fair-play spojeným s respektem k soupeři a v ideálním případě bez dotací, které vytváří nerovné a konkurenční prostředí, ve kterém vyhrává ten, kdo má silnější lokty nebo kontakty na určitých postech. Problém je v tom, že dotace se dostanou jen vybraným sportovním klubům, které většinu peněz neinvestují do svých mládežnických oddílů, nýbrž pro dospělé oddíly a mnohdy obdržené finanční prostředky vyhazují z oken. Finanční prostředky, které byly vybrány z kapes daňových poplatníků. Když už musíme něco dotovat, tak ať daná dotace je využita účelově. Já osobně shledávám podporu mládežnických oddílů prespektivnější s ohledem na budoucnost.

Děčínský fotbalový klub FK Junior Děčín si stěžuje na lenost náctiletých, každou sezonu řeší nedostatek mladých fotbalistů v mládežnických oddílech a mnoho kategorií proto zaniklo. Namísto toho, aby FK Junior Děčín využíval efektivně získané dotace a investoval do budoucnosti, dává veškeré peníze na provoz dospělého oddílu. Zásluhou lobbistických skupin a pana Tyla fotbal v Děčíně umřel. A to jsme tady vychovali jména jako Josef Bican, Petr Voříšek, Vladimír Šmicer...

A vychovali jsme je bez dotací!

Dotace rozhodně nenahradí píli, pracovitost a chuť k fotbalu. Na okresní fotbalové úrovni fungovaly přestupy hráčů mezi kluby bez problémů, oddíly se většinou mezi sebou dohodly stylem "za sud piva a dva balóny ti prodáme Frantu Slepičku". Následně stát začal regulovat přestupový trh pralesních lig a mezi kluby začal vznikat administrativní zmatek, mnohdy neschopnost porozumět přestupovým podmínkám. V případě nedodržení přestupových podmínek přichází na scénu pokuty, které jsou pro malé okresní fotbalové týmy balvanem.

Dnes pralesní ligy vymírají z mnoha důvodů, ale snaha centralizovat a zasahovat do chodu klubů je jedna z hlavních příčin.

Je zapotřebí vrátit svobodu i do sportu. Centralizované řízení, regulace a zbytečné dotace jsou těžkým břemenem současných pralesních lig.

Vraťme svobodu do sportu!

Štěpán Chour, sportovec tělem i duší

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Brázdil (ANO): Nechci, aby se vůbec v naší republice něco takového se prodávalo

18:09 Brázdil (ANO): Nechci, aby se vůbec v naší republice něco takového se prodávalo

Projev na 101. schůzi Poslanecké sněmovny k návrhu poslanců Zdenky Němečkové Crkvenjaš, Toma Philipp…