Chvojka (ČSSD): Nikdy bych nepředložil něco, co by bylo protiústavní

31.03.2016 22:35

Ústavněprávní výbor schválil návrh poslance Chvojky na zpřísnění zákona o střetu zájmů.

Chvojka (ČSSD): Nikdy bych nepředložil něco, co by bylo protiústavní
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Chvojka, ČSSD

Ústavně právní výbor Poslanecké sněmovny dnes projednal vládní novelu zákona o střetu zájmů. Poslanci napříč politickým spektrem schválili pozměňovací návrh Jana Chvojky, kterým se zakazuje členům vlády, aby ovládali obchodní korporace a uplatňovali v nich rozhodující vliv. Zároveň se zakazuje, aby provozovali rozhlasové a televizní vysílání, vydávali periodický tisk a drželi podíly v mediálních domech. Chvojkův návrh podpořilo také Předsednictvo ČSSD.

V diskuzi na jednání výboru převládaly názory, že tento návrh neodporuje Ústavě, jak se snaží argumentovat odpůrci této úpravy. „Nikdy bych nepředložil něco, co by bylo protiústavní. Sociální demokracie se dlouhodobě zasazuje o zvýšení transparentnosti a jasnější definici střetu zájmů veřejných činitelů. Vždyť zákon o střetu zájmů je v našem právním řádu deset let, neprošel výraznější novelou a doba se velmi posunula,“ uvedl Jan Chvojka a připomněl, že každá minulá vláda měla nějakého člena, u kterého se řešil střet zájmů. „Jsem přesvědčen o tom, že zákon potřebuje změnu. Do civilizované společnosti přece nepatří, aby ministr vlastnil média,“ podotkl Jan Chvojka.

Pokud člen vlády bude ve střetu zájmů, má lhůtu 60 dnů, aby uvedl své majetkoprávní vztahy do souladu s příslušnými pasážemi zákona. „Neméně důležitý je i prostý fakt, že současných členů vlády se návrh vůbec netýká, protože samozřejmě zcela ctí zákaz retroaktivity,“ uzavřel Jan Chvojka s tím, že platnost zákona se bude týkat až jmenování příštích ministrů.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hejtman Kuba: Až se v prosinci otevře dálnice, budou moci Budějčáci užívat i novou komunikaci

12:06 Hejtman Kuba: Až se v prosinci otevře dálnice, budou moci Budějčáci užívat i novou komunikaci

Slavnostním poklepem na základní kámen byla v úterý 23. dubna 2024 zahájena 6. etapa výstavby zanádr…