Číp (KSČM): Jak vidím bezpečnostní situaci v Evropě

15.10.2017 6:37 | Zprávy

Bezpečnostní situace v Evropě je dnes jedním z hlavních témat parlamentních voleb v České republice i jinde v Evropě. Je to mrzuté, ale je nutné to vzít jako reálný fakt.

Číp (KSČM): Jak vidím bezpečnostní situaci v Evropě
Foto: kscm.cz
Popisek: René Číp

V době před velkými politickými změnami na přelomu osmdesátých a devadesátých let minulého století to bylo jinak. Svět byl tehdy bipolární a právě toto dělení zajišťovalo určitou stabilitu. Mocenské a vojenské síly jednoho z bloků se více méně rovnaly síle druhého bloku. To byl fakt, který chtě nechtě zajišťoval stabilitu, i když byla světová politika rozdílnější než dnes. Situace se však změnila. Občané pociťují bezpečnostní stránku, jako jeden z hlavních faktorů, podle kterého se rozhodují, komu dají ve volbách svůj hlas.

Co nám, potažmo Evropě, vlastně hrozí? Kromě imigrantů ze zemí mimoevropských, kteří s sebou přinášejí i výrazně odlišné chápání občanských práv, je to i vnitřní situace v některých evropských zemích, kde dochází k štěpení a upřednostňování národních zájmů nad zájmy, které bývají nazývány zájmy evropskými. V poslední době lze zmínit Velkou Británii a Španělsko, ale jsou tu i další země, kde dochází k neshodě nad dalším směřování národních států a politiky, představované jejich vládami »Bruselem«. Stav do jakého se Evropa v roce 2017 dostala, není radostný, ale nelze jej označit za překvapivý, neboť nenastal ze dne na den, ale vyvíjel se v několika posledních letech.

Nejvážnější situace nastala v průběhu roku 2015, kdy během září a října byl počet imigrantů, přicházejících zejména po balkánské migrační trase, nejvyšší. Závěr roku 2015 přinesl ve srovnání s předchozími měsíci postupný pokles počtu nově příchozích žadatelů o azyl. Za celý rok 2015 členské státy EU přijaly dle údajů Eurostatu celkem 1256 000 žádostí o azyl. Teroristické útoky v Paříži v listopadu 2015 a následně také v Bruselu v březnu 2016 poukázaly na přítomnost teroristů mezi migranty a tím obrátily pozornost k bezpečnostním rizikům spojeným s krizí. V prvním čtvrtletí roku 2016 pokračovalo snížení počtu nových migrantů, přesto však byl počet běženců připlouvajících do jižní Evropy v průměru desetinásobně vyšší oproti stejnému období roku 2015. V průběhu března 2016 došlo vlivem částečného uzavření balkánské migrační trasy k výraznému omezení počtu imigrantů přicházejících do střední Evropy. To je dnes stále jedno z nejvýraznějších bezpečnostních rizik Evropy.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

K tomu vašemu sběru podpisů na kandidátky

Nepřijde mi to špatný nápad, ale na druhou stranu, to nemáte nic důležitějšího na práci, než sbírat podpisy? Zaznamenal jsem, že ke sběru dochází třeba i v době, kdy jedná Sněmovna. Proč je nesbíráte třeba o víkendu či ve volném čase? A když už sbíráte podpisy pro nominaci a pak logicky i hlasy pro ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Brož (ANO): Neobviňujte opozici z obstrukcí, když problém způsobil chaotický postup vlády

23:08 Brož (ANO): Neobviňujte opozici z obstrukcí, když problém způsobil chaotický postup vlády

Projev na 134. schůzi Poslanecké sněmovny dne 7. května 2025 k školskému zákonu