Cvalín (KSČM): Velká Británie se postavila Bruselu aneb Výsledek referenda je nutno respektovat

27.06.2016 11:45 | Zprávy

Občané Velké Británie se v referendu demokraticky vyjádřili v tom smyslu, že nechtějí, aby jejich země byla nadále členem EU.

Cvalín (KSČM): Velká Británie se postavila Bruselu aneb Výsledek referenda je nutno respektovat
Foto: Archiv PC
Popisek: Petr Cvalín

Tento výsledek nikdo neočekával. Pro odchod Spojeného království bylo 17 410 742 hlasů, zatímco pro setrvání v Unii 16 141 242 hlasů. Občané Velké Británie tímto výsledkem vzkázali, že nesouhlasí s tím, jakou politiku v praxi provádí Brusel a Berlín.

Výsledek demokratického referenda je nutno respektovat. A vysocí představitelé EU by se měli zdržet agresivního vyjadřování na adresu Britů. Například ihned po ohlášení výsledku referenda se předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker podle Reuters nechal slyšet, že Britové jsou dezertéři.

Chápu, že představitelé EU jsou rozčíleni tím, jak občané Velké Británie v referendu rozhodli. Vinu za to, že Spojené království s největší pravděpodobností vystoupí z EU nese hlavně Jean-Claude Juncker a další jeho partneři, kteří jsou symbolem negace Evropské unie. 
Sebereflexí by měli projít všichni ti, kteří v EU neustále nesmyslně direktivně nařizují členským státům.

Pokud Evropská unie nezmění svoji politiku, tak můžeme právem očekávat, že po Británii budou následovat další referenda o setrvání v Evropské unii i v dalších členských zemích. Také očekávejme, že na pomyslný vrchol se dostanou populistické nacionalistické strany, které budou inklinovat k fašismu, což by pro Evropu představovalo vážné ohrožení. Evropská unie se musí v každém případě změnit. A to co nejrychleji.

Velká Británie neodchází z Evropy, jak psali mnozí tuzemští novináři. Spojené království i nadále zůstává členem Evropy, jen nebude členem Evropské unie. Žádné katastrofické scénáře se dít nebudou. Velká Británie bude i nadále spolupracovat s členskými státy EU. O tom není pochyb.

Někteří tuzemští politici, například předseda TOP 09 vinu za referendum přičítají Rusku. Slýcháváme komentáře, že Rusko je nadšené z toho, že Velká Británie odchází z EU. Ale pravda je poněkud jinde. Proč by mělo mít Rusko zájem na pádu Evropské unie? Vždyť Rusko mělo vždy korektní ekonomické vztahy s EU. Samozřejmě, pokud pomineme aktuální ekonomické sankce.
Jestli v budoucnu padne EU, tak je zde nebezpečí v tom, že Evropu takzvaně pohltí dolar. Americká ekonomika a tím pádem i vliv USA posílí. Evropská unie je velkým konkurentem USA, na to bychom neměli zapomínat. 

V Česku čím dál tím více sílí hlasy po odchodu ČR z Unie. Ale dle mého názoru by bylo vhodné počkat na to, jaká pozitiva, ale i negativa bude mít vliv na občany Velké Británie život bez EU.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Petr Hladík byl položen dotaz

elektromobilita

Proč zrovna neziskovky?V rozpočtu je tolik peněz,že znovu bude státní rozpočet podporovat neziskovky. Ano,ať podporuje,ale jenom ty charitativní apod.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Okamura (SPD): Závěrečná křeč Fialovy vlády

15:14 Okamura (SPD): Závěrečná křeč Fialovy vlády

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke koncesionářským poplatkům