Já vystupuji v reakci na předložené návrh senátorského klubu ODS na usnesení k tomuto bodu. Mně vlastně ten návrh přijde až neuvěřitelný. K tomu prvnímu bodu už tady mluvil pan kolega Láska. Předpokládat, že česká vláda nebude jednat v mezích práva při vyjednáváních s Velkou Británií, je doopravdy naprosto absurdní návrh usnesení. Něco takového bychom skutečně činit neměli. Na druhou stranu představa, že ten proces toho vyjednávání bude nějaký objektivní, že nebude zpolitizovaný, když vlastně i tady zazněly nějaké politické priority od naší vlády, na co se chce zaměřovat. A takovéto priority přirozeně bude mít každá vláda každého členského státu. A ten proces bude čistě politický. Prostě každý bude hájit nějak definované zájmy. V té souvislosti bych podotkl, že mi přijde velmi optimistický předpoklad pana zpravodaje Jeništy, že je téměř jisté, že ta dvouletá lhůta bude prodloužena. Jinými slovy, že je téměř jisté, že všechny členské země EU budou souhlasit s prodloužením té lhůty. Protože tam se předpokládá jednomyslnost. A tady mohou vstupovat do hry také různé zájmy.
Ale teď zpátky k tomu návrhu usnesení. K tomu druhému bodu. Jednak tady byla debata o otevření smluv, otázka, do jaké míry je dobré v tuto chvíli, nebo i do jaké míry je vůle otevírat primární právo EU. Ono nějakým způsobem vystoupením Spojeného království samozřejmě dotčeno bude. Ale k dalšímu bodu. Že změny smluv by měly dále posílit pravomoci národních parlamentů, tak, aby měly možnost definitivně zamítnout legislativní návrh komise z důvodů porušení principu subsidiarity a proporcionality. Jestliže definitivně zamítnout, tak tedy by každý národní parlament měl být tím konečným arbitrem toho, co je porušením principu proporcionality a subsidiarity. Má mít skutečně každý jeden parlament možnost zablokovat jakýkoli legislativní návrh na evropské úrovni. My si často všichni napříč Evropou stěžujeme, že EU není dostatečně akceschopná, že dostatečně rychle nereaguje na různé naléhavé výzvy, které se před ní každou chvilku objevují. A najednou tady někdo předkládá návrh, že by měly mít národní parlamenty právo veta na úplně cokoli, co se na evropské úrovni děje?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV