28. říjen, státní svátek České republiky a den, kdy vzniklo samostatné a suverénní demokratické Československo, bývá dnes, již s poměrně velkým historickým odstupem - a i tak trochu nespravedlivě – personálně spojován praktický výhradně s Tomášem Masarykem a Edvardem Benešem, coby „otci-zakladateli“ a klíčovými osobnostmi nové republiky.
V jejich stínu se tak ocitají osobnosti (a politické síly), jejichž zásluhy o vznik a udržení existence Československa jsou minimálně srovnatelné s úlohou, kterou hráli první dva českoslovenští prezidenti.
V prvé řadě jde o Karla Kramáře a Československou národní demokracii.
Karel Kramář
JUDr. Karel Kramář byl český a československý politik, první předseda vlády Československé republiky, účastník 1. československého domácího odboje a jeden z tzv. klíčových „Mužů 28. října“. A také dlouholetý předseda politických stran Československá národní demokracie a později Národní sjednocení.
Narodil se v roce 1860 ve vysokém nad Jizerou, vystudoval práva na Univerzitě Karlově.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV