Dušek (ČSSD): Češi mohou být s reformou společné zemědělské politiky spokojeni

16.01.2014 8:17

Rada ministrů zemědělství EU potvrdila konečnou podobu reformy společné zemědělské politiky.

Dušek (ČSSD): Češi mohou být s reformou společné zemědělské politiky spokojeni
Foto: cssd.cz
Popisek: Robert Dušek

Dohoda reformy Společné zemědělské politiky EU se ve své definitivní podobě dočkala posvěcení od Rady ministrů zemědělství EU, a to na konci minulého roku, pár týdnů po jejím schválení Evropským parlamentem. Samotná dohoda přináší významné změny. Reforma, která vstoupí v platnost v roce 2015, počítá se zastropováním přímých plateb pro velké podniky, to však zůstává na dobrovolné bázi členských zemí. Snižování přímých plateb u velkých příjemců více jak 150 000 Eur bude činit 5 procent z vyplacené částky, přičemž přímé platby budou určeny jenom pro aktivní zemědělce.

Kromě toho dojde také k „ozelenění“ přímých plateb, a to až do objemu 30 procent finančních prostředků, které může zemědělec obdržet v rámci přímých plateb. Plocha oblastí ekologického zájmu je stanovena na nejméně 5 procent orné půdy a nevztahuje se na trvalé kultury jako sady a vinice. V prvních dvou letech nebudou uplatňovány sankce za nesplnění ozelenění. Tato reforma vstoupí v platnost v roce 2015.

„Rada ministrů zemědělství EU potvrdila konečnou dohodu reformy společné zemědělské politiky, díky čemuž končí velmi tvrdá vyjednávání trvající téměř dva roky. Myslím si, že čeští zemědělci mohou být s výsledky spokojeni, jelikož se podařilo prosadit řadu priorit,“ říká Robert Dušek, člen Výboru pro zemědělství a rozvoj venkova Evropského parlamentu.

Dále upřesnil, že v součinnosti s českým ministerstvem zemědělství se podařilo dohodnout například dobrovolnost zastropování přímých plateb, snížení jejich degresivity ze 40 na 5 procent, a také snížení tzv. franšízy v rámci finanční disciplíny z 5 000 na 2 000 Eur. „Úspěch společné zemědělské politiky bude záviset od stavu finančních prostředků v rozpočtu EU a promítnutí této politiky do členských států EU,“ doplnil.

Každý rok se na Společnou zemědělskou politiku vynaloží zhruba 55 miliard Eur a zároveň jde již téměř 40 let o nejdůležitější společnou politiku EU.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ČSSD

Ing. Petr Bendl byl položen dotaz

Pomoc zemědělcům

Dobrý den, jste pro pomoc zemědělcům kvůli nepřízni počasí? Já to narovinu nechápu. Proč se pořád zemědělci tak podporují? Netvrdím, že to mají lehké, ale kdo to má dnes snadné? A podporují se snad jiná odvětví, protože se jim nedaří? Neměli by se zemědělci na takovou situaci připravit a třeba nějak...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Filip (KSČM): Princip jedné Číny

4:31 Filip (KSČM): Princip jedné Číny

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k jednání čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v evrops…