Farský (TOP 09): Povinné očkování dětí - výhody, nevýhody a alternativní cesty

24.10.2014 14:55

Povinné očkování dětí je téma zralé na seriózní diskuzi. Občanský sektor ji veřejně započal před několika měsíci.

Farský (TOP 09): Povinné očkování dětí - výhody, nevýhody a alternativní cesty
Foto: redakce
Popisek: Mgr. Jan Farský, poslanec Sněmovny PČR za TOP 09, starosta města Semily

Z tohoto i mnoha dalších důvodů jsem ve spolupráci s dalšími poslanci poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové (Mgr. Nina Nováková, PharmDr. Jiří Skalický, Ph.D.) tuto debatu přinesl i do sektoru státního. Na půdě Poslanecké sněmovny jsme zorganizovali seminář pod názvem "Povinné očkování dětí: výhody, nevýhody a alternativní cesty".

Obával jsem se rozvířených emocí i vyhraněných pozic. Došlo na obojí.

Po čtyřhodinové debatě jsem ale nakonec došel k několika závěrům. Žádná ze stran nerozumí a nemohou rozumět postojům té druhé, a tak je celková debata zredukována na emočně laděná hesla. Zastánci povinného očkování odpůrce označují za antivakcinisty (což je pojem, jenž evokuje naprostý nesouhlas s očkováním – toto ale není pravda, odpůrci se zasazují o státem doporučená očkování s možností individuálního plánu) a odpůrci povinného očkování zase zpochybňují motivaci lékařů k očkování a žádají tvrdá fakta a statistiky týkající se očkování (která, dle mých informací, nejsou pro Českou republiku dostupná).

Naráží zde tedy nejen dva názory, ale taktéž dvě pojetí občanství jako takového. Stát nařizuje a občan musí nařízení bez otázek plnit. Zároveň si ale stát vyhrazuje právo za vakcíny, jejichž aplikaci sám nařídil, neručit. Veškerá zodpovědnost takto dopadá na pediatry, kteří pouze provádějí státní direktivu.

V případě očkování dětí musí stát za přikázané očkovací vakcíny ručit a odborná lékařská obec by měla doložit bezpečnost a přínosnost té či oné vakcíny. U povinného očkování to platí dvojnásob. V případě dobrovolného očkování (které je běžné na Západ od České republiky – ano, zde je pořád ještě spuštěna Železná opona) se odpovědnost posune na rodiče, ti budou na lékařích přirozeně vyžadovat více informací, lékaři budou donuceni více komunikovat a indivizualizovat očkovací plán. A to je podle mého názoru správná cesta.

I touto změnu přístupu se můžeme posunout od státu, který nás vodí za ruku, ke státu tvořených odpovědnými jedinci.

Další informace o semináři jsou k dispozici zde: http://www.janfarsky.cz/temata/65/ a zde: http://zpravy.idnes.cz/snemovna-seminar-ockovani-dct-/domaci.aspx?c=A141020_165841_domaci_hv

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: TOP 09

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Volný (JAP): Miss Michigan byla zbavena svého titulu protože si odmítla nasadit hidžáb

5:28 Volný (JAP): Miss Michigan byla zbavena svého titulu protože si odmítla nasadit hidžáb

Můžete být žena, asiatka, ale v okamžiku, kdy si odmítnete nasadit hidžáb, který považujete za symbo…