Farský (TOP 09): Předvolební program, nebo programové prohlášení?

20.02.2014 17:25 | Zprávy
autor: TOP 09

S nadšením jsem se pustil do četby programového prohlášení vlády. Na každé straně jsem byl spokojenější a spokojenější. Je v něm všechno a pro všechny.

Farský (TOP 09): Předvolební program, nebo programové prohlášení?
Foto: top09.cz
Popisek: Poslanec Jan Farský

Zvýší se důchody, přidáno dostanou i hasiči, policisté, vojáci. Úředníci se mohou těšit díky zákoně o státní službě na stabilní, dobře placené zaměstnání. Školné ani zápisné se platit nebude. Poplatky u lékaře a v nemocnici se zruší. Ochrana přírody bude prioritou. Kultura už nebude Popelkou a její rozpočet se skoro zdvojnásobí! A – a to mě potěšilo snad nejvíce, vzhledem k zákonodárné roli Poslanecké sněmovny – vláda bude usilovat o zkvalitnění legislativy. To jsem si oddechl.

 Pak jsem začal hledat, kde na to všechno vláda vezme. Zvýšení daní – ne. Snížení sociálních dávek – ne. Zrušení agendy ministerstev – ne. Naopak vláda zbytní. Zeštíhlení úřadů – také ne!

 Tak kde na to vláda vezme? Píše se o zefektivnění výběru daní, o transparentních výběrových řízeních, o vyšším zdanění hazardu. Chybí ale napsat kdy, jak a o kolik to zlepší rozpočet. A navíc to bylo snad ve všech dosavadních prohlášeních vlády. Co je tedy nového, jiného? Ministr financí mluví o 350 mld. Kč na účtech ČNB, které tam ale nejsou, o 200 mld. Kč daňových úniků, které ale nikdo neviděl… Asi ví něco, co my ne.

 Programové prohlášení vlády je tak krásné – levicově rozdává všem, pravicově zefektivňuje a nezvyšuje daně. Ale nedá se mu věřit. Není to z mého pohledu Programové prohlášení vlády, ale předvolební program. Kampaň už ale skončila, teď je potřeba makat. A ani toto prohlášení, ani dosavadní skutky proti programovému prohlášení – schodkový rozpočet, lex Babiš, zvýšení limitů v zákoně o veřejných zakázkách – mě o důvěryhodnosti nepřesvědčily. A protože ani ve volbách jsem žádnou z koaličních stran nevolil, ani teď je na základě tohoto předvolebního programu volit nebudu, tj. moji důvěru vláda nedostane.

 Ale držet palce jí budu. Kdyby splnila jen polovinu toho, co slíbila, nastane u nás ráj…

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Vlastimil Hebr byl položen dotaz

Jak zaručíte, že tu nehrozí cenzura a zneužití veřejnoprávních médií pro vaši propagandu?

Podle poslance Nerušila se má kontrolovat obsah veřejnoprávních médií. To jako vážně? Já mám obavu, že jen nahlas řekl, co za tím zrušením poplatků fakt je. Státní propaganda v médiích a tvrdá cenzura tu už byla, fakt dopustíte, aby se vrátila? Já chápu, že se vám nemusí líbit, co média píší nebo vy...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pospíšil (TOP 09): Klíčové zákony už neprocházejí odbornou debatou

22:33 Pospíšil (TOP 09): Klíčové zákony už neprocházejí odbornou debatou

Projev na 24. schůzi Poslanecké sněmovny 24. června 2026 k návrh poslanců vládní koalice na vydání z…