Ferjenčík (Piráti): Další vlna EET bez diskuse i důvěryhodné analýzy

13.02.2019 14:46

Komentář pirátského poslance Mikuláše Ferjenčíka

Ferjenčík (Piráti): Další vlna EET bez diskuse i důvěryhodné analýzy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Mikuláš Ferjenčík
reklama

Prvním čtením dnes prošla novela zákona o evidenci tržeb, která zavádí tzv. třetí a čtvrtou vlnu EET. Vláda svým dnešním hlasováním nejenom ukázala, že nehodlá živnostníkům ulehčit podnikání, ale také to, že nehodlá o tomto klíčovém návrhu debatovat. Proto i takto zásadní návrh skončil na stole pouze Rozpočtového výboru, ačkoliv problematika se dotýká celé řady dalších témat.

Vláda nedokázala předložit důvěryhodnou analýzu vlivu EET na výběr daní. Vyšla z prostého odhadu, v němž si arbitrárně stanovila koeficient růstu inkasa DPH a zbývající hodnotu označuje za vliv EET. Vliv EET účelově nadhodnotila, aby vyhověla číslům, která si chybně stanovila již před nasazením EET. Vědoma si tohoto faktu, odmítla dnes vládní většina ve Sněmovně postoupit materiál k projednání celé řadě výborů. Mezi jinými Hospodářskému výboru nebo Ústavně právnímu výboru, jichž se zavedení EET bezprostředně týká. Tím omezila parlamentní diskuzi na minimum.

Zavedení třetí a čtvrté vlny se dotkne celé řady řemeslnických profesí. Ty už dnes trpí nedostatkem pracovníků. Zavalení další byrokracií a vyšší náklady vyústí v mnoha případech v ukončení podnikání nebo odchod do důchodu. V situaci chronického nedostatku řemeslných profesí vláda přistoupila k dalšímu nesmyslnému kroku, který destabilizuje hospodářství a bude mít dlouhodobé negativní dopady na výkon domácí ekonomiky.

Mikuláš Ferjenčík

  • Piráti
  • Právě jsem se vrátil z Parlamentu.
  • poslanec

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Maříková (SPD): Existují oprávněné obavy z bezpečnosti vakcíny

18:49 Maříková (SPD): Existují oprávněné obavy z bezpečnosti vakcíny

Projev na 72. schůzi Poslanecké sněmovny 3. prosince 2020 – interpelace premiéra Babiše k neochotě č…