Fichtner (ANO): Dovolte, abych vás, nechci říct poučil, ale abych vám to vysvětlil

02.12.2016 15:16

Projev na 53. schůzi Poslanecké sněmovny dne 2. 12. 2016 pří projednávání návrhu na vydání zákona o zrušení zákona č. 99/2000 Sb., o zákazu dodávek pro jadernou elektrárnu Búšehr

Fichtner (ANO): Dovolte, abych vás, nechci říct poučil, ale abych vám to vysvětlil
Foto: Archiv MF
Popisek: Poslanec Matěj Fichtner
reklama

Děkuji za slovo, pěkné skoro poledne. Chtěl bych jenom upozornit, že jsou dva návrhy. Jeden je tento, druhý je vládní, tento je z pera komunistické strany, resp. zástupců komunistické strany, a k tomuto návrhu vyjádřila vláda dne 9. července 2014 nesouhlasné stanovisko, které, pokud vím, dosud změněno nebylo, takže z mé strany bych doporučil tento návrh zamítnout a potom hlasovat pro ten vládní.

Děkuji.

Děkuji za slovo. Nevím, jestli si to kolegové uvědomují, ale dovolte, abych vás, nechci říct poučil, ale abych vám to vysvětlil.

V případě, že jsou dva návrhy textově totožné, tak samozřejmě to neznamená, že jsou totožné významově, protože také záleží na znění té důvodové zprávy. Vládní návrh má nějaký přístup a tento návrh má jiný přístup. (Poznámky a smích v sále.) A v případě, že potom v praxi by došlo k problémům, a to se netýká jenom tohoto zákona, to se týká v podstatě jakéhokoli zákona, který zde projednáváme, tak v případě, že v praxi došlo k problémům, k výkladovým problémům, v otázce toho, co tím vlastně zákonodárce tím konkrétním textem zákona myslel, no tak v takovém případě se použije výklad a ten výklad mj. vychází i z důvodové zprávy. Takže o to teď nejde, jestli to je komunistický návrh nebo jiný. Že to je komunistický návrh, to je fakt, ale ten význam, ta odlišnost toho významu tkví právě v té důvodové zprávě a v tom, že při případném následném výkladu, a pochybuji, že každý domýšlí všechny důsledky toho, co se zde přijímá, tzn. ta praxe je bohatá a může přinést specifické situace, například v otázce náhrady škody, dejme tomu, pokud by se někdo cítil tímto návrhem poškozen a chtěl by požadovat někde u soudu nějakou náhradu, to teď nedokážeme předjímat, tak v takovém případě se potom použije ta důvodová zpráva k tomu, aby se vysvětlil význam toho zákona. Takže to nejsou dvě totožné věci, ačkoliv na první pohled to tak může vypadat.

Děkuji.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Peksa (Piráti): Znepokojuje nás především střet zájmů premiéra Babiše

22:08 Peksa (Piráti): Znepokojuje nás především střet zájmů premiéra Babiše

Komentář na facebookovém profilu k příjezdu skupiny europoslanců z Výboru pro rozpočtovou kontrolu E…