Fletcher (ČSSD): Učitel a politik Jan Morávek přednášel pro SDŽ

12.12.2016 9:41 | Zprávy

Jan Morávek přednesl 10. prosince pro Sociálně demokratické ženy Rychnov nad Kněžnou v restauraci Jordánek v Opočně poutavou přednášku na téma: „Čeští krajané v zahraničí“

Fletcher (ČSSD): Učitel a politik Jan Morávek přednášel pro SDŽ
Foto: Hans Štembera
Popisek: Logo ČSSD

Jan Morávek seznámil nejen účastnice, ale také účastníky přednášky se zajímavostmi a fakty o českém exilu a to od 16. století až po současnost. Zmínil vše, kde bylo možné zaznamenat české stopy.

Jan Morávek vypráví: „Vše vychází z cca 16. století, kdy příchod obyvatel na naše území ustává. Emigrace do zahraničí začíná zejména v této době a to zákazem Unitas Fratrum/Jednoty bratrské, za vlády Habsburků. Emigrace měla tehdy setrvalý trend až do počátku 18. století. Dalším důležitým momentem v naší historii z hlediska emigrace byla v devatenáctém století nejen průmyslová revoluce, ale také revoluční rok 1848, který byl důležitým momentem nejen u nás, ale také v řadě evropských zemí. Neboť šlo o možné osvobození se od vlád cizích dynastií a zbavení se letitého útisku. Mnozí nenašli tehdy tolik žádanou práci v továrně a zahraničí shodou okolností rozevíralo svou náruč k novým příležitostem, zejména pak Vídeň (Rakousko) a Chicago (USA). Tehdy proběhla emigrace ve velmi značném počtu. Lákalo se na surovinové bohatství, možnost získání půdy a na to nižší střední třída slyšela. Další možností bylo obsadit vysídlená místa po válce a to v současném Rumunsku, Bulharsku a Chorvatsku, další oblastí byla oblast Haliče v Rakousku Uhersku a v Carském Rusku, v němž byla především lákavá možnost obživy zemědělstvím.“

A dále pak pokračuje: „Dalším druhem emigrace byla emigrace politická a ta začala ve třicátých letech 20. století což se týkalo nepříznivé politické situace ze strany nacistického Německa, mezi prvními odchází z republiky především židé, komunisté, vojáci, pracující inteligence …Další emigrační vlny pak přinesly roky1948 (komunistické uchopení moci) a rok 1968 (vstup vojsk Varšavské smlouvy do naší země), tato tendence trvala až do roku 1989 (Sametová revoluce)“.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

Zajímalo by mě, jaký je zájem o kandidaturu za SOCDEM?

Hledal jsem totiž kandidáty, ale žádné jsem ani na vašich stránkách nenašel. Nebo jich snad máte tolik, že nevíte koho vybrat? To dost pochybuji, když od vás dost politiků přešlo jinam, což teda já neschvaluju a takové politiky nevolím

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zaorálek (SOCDEM): Z kauzy Bitcoin se stává groteska

22:33 Zaorálek (SOCDEM): Z kauzy Bitcoin se stává groteska

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k bitcoinové kauze.