Fryč (Realisté): Komu EET prospěje

13.04.2017 5:29

Základní sloganem pana Babiše při zavádění elektronické evidence tržeb (EET) bylo: „Všetci kradnú“. Omyl, pane ministře, všichni nekradou. Platí zde však: „Podle sebe soudím tebe“.

Fryč (Realisté): Komu EET prospěje
Foto: Realisté
Popisek: Realisté

Většina lidí totiž těžce vydělává své peníze, horko těžko splácí úvěry, nedostává miliardové dotace od státu a nemá nedaněný příjem z vydání vlastních dluhopisů.

Protože však vládní koalice považuje podnikající živnostníky a malé podnikatele za příživníky a podvodníky, zavedla EET. Když už ale sáhli po takovém restriktivním opatření, proč jej doprovází tak obrovská byrokratická zátěž? Zavedením EET nebyl nijak zjednodušen systém a regulace podnikatelské činnost. Nadále zůstaly všechna hlášení, potvrzení, kontroly a revize. Nadále zůstaly všechny vyhlášky. Stát pouze přenesl svoji kontrolní povinnost na živnostníky a podnikatele a ještě je nechal vše zaplatit.

Aby EET živnostníkům fungovalo, musí vedle přenosového zařízení v pokladně mít i tiskárnu a scanner. A to stojí minimálně 10.000 Kč za jednu sadu. K tomu software, licence, internet, pravidelná aktualizace systému …. Systém tak drtí malé podnikatele a živnostníky, na jejichž bedra klade stát další administrativní zátěž a další náklady. Okřídlený výrok pana Babiše, že „malé firmy jsou na prd“ podtrhuje jeho strategii likvidace malých podnikatelů. To mu přesně zapadne do jeho holdingu, který tak může naplno ovládnout náš trh a tvorbu cen potravin. Ještě je snad někdo na pochybách, že to nepovede ke zvýšení cen potravin?

Zavedení EET je však finanční zátěží nejen pro podnikatele, ale i pro stát. Zavedení systému nás stálo 400 miliónů korun, přičemž zakázku zadalo ministerstvo financí svým kamarádům bez jakéhokoliv výběrového řízení. Další provoz systému EET nás bude stát ročně čtvrt miliardy. A to ani nemluvě o tom, že očekávaného a ministrem Babišem prezentovaného přínosu pro státní pokladnu nebude ani vzdáleně dosaženo. V zásadě se dá říci, že celá akce EET bude pro stát nakonec ztrátová. Někomu, kdo nepočítá peníze (jak sám sebe hodnotí vicepremiér Babiš) to připadá možná zanedbatelné. Pro pracující podnikatele a zaměstnance anebo důchodce to zase tak malá částka není. A pokud to navíc nepřináší nic ani podnikatelům ani státu (což již i vláda přiznala), tak je nutno si položit otázku: „KOMU TO PROSPĚJE?“

Ing. Antonín Fryč, podnikatel a zakladatel Realistů

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

Důchodová reforma

Tvrdíte, o důchodové reformě jednáte i s laickou veřejností. Jak? Kde? Jsem si ničeho takového nevšiml. A myslíte, že má smysl schvalovat něco, na čem se aspoň z větší části neshodnete s opozicí? K čemu reforma, kterou jiná vláda zase zruší, což už se stalo? Nebylo třeba chybou, že jste s opozicí ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ryba (ANO): U korespondenční volby existují dvě rizika

16:21 Ryba (ANO): U korespondenční volby existují dvě rizika

Projev na 102. mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny 10. května 2024 k zákonu o korespondenční volbě