Grebeníček (KSČM): Občanům by neměli lhát

12.01.2018 14:38 | Zprávy

Potvrzeno porušování zákona o provozování rozhlasového a televizního vysílání ze strany České televize a Českého rozhlasu v jimi vysílaných zpravodajských a politickopublicistických pořadech.

Grebeníček (KSČM): Občanům by neměli lhát
Foto: kscm.cz
Popisek: Miroslav Grebeníček, poslanec KSČM

Letošní rok, bohatý na nejrůznější výročí, ale také na volební kampaně, staví velká média, zejména občany povinně placený Český rozhlas (ČRo) a Českou televizi (ČT), před známé dilema. Ředitelé, editoři i moderátoři se musí rozhodnout, zda budou veřejnost informovat o historii a současnosti objektivně, ve skutečných barvách, nebo jako dosud. Tedy že se budou znova a znova pokoušet realitu účelově upravovat, nahrazovat virtuální realitou a občanům, čtenářům, posluchačům a divákům de fakto lhát. A to drze přímo, nebo méně nápadně „jen“ účelovým, manipulativním výběrem a jednostranným zpracováním, komentováním informací, lidí i pořadů.

V posledních letech, kdy si lze stále častěji vyhledat informace v prostředí internetu, na sociálních sítích, nedůvěra veřejnosti v zavedená média výrazně vzrostla. V případě České televize je přitom až komické, jak sama propagandisticky podjatá, jednostranně politizující a stranická se až zoufale pokouší zpochybňovat média a informační zdroje, které o věcech informují jinak nebo přinášejí jiné informace a názory než ona sama.

Ani pokles důvěry nedokázal zatím přimět ČT a ČRo k tomu, aby ustoupily od otevřeně manipulativní strategie, tedy zjednodušeně řečeno od snahy utáhnout veřejnost na vařené nudli nekonečného proudu antikomunistické, protisocialistické, militaristicky pronatovské a rusofobní propagandy. Veškerá oprávněná veřejná i odborná kritika se dosud odráží od černých mediálních kuchyní jako příslovečný hrách házený na zeď. A nejde jen o rozhlas a televizi samé. K odpovědným nutno počítat i Radu České televize, Radu Českého rozhlasu. Dokonce i Radu pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV).

Na sklonku loňského roku totiž vyšlo najevo, že RRTV k řádnému plnění kontrolní povinnosti vůči rozhlasu a televizi nedokázala přimět ani odborná analýza, kterou si sama objednala u Centra pro mediální studia Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Experti přitom v provedené analýze dospěli k jednoznačnému závěru: už v předvolebním vysílání ČT a ČRo před krajskými a senátními volbami roku 2016 docházelo trvale například k tomu, že byla „zvýhodňována politická strana TOP 09 tím, že promluvám jejích zástupců bylo trvale a pravidelně přidělováno zřetelně více prostoru, než by odpovídalo reálnému postavení této strany v politickém a společenském životě“. Vedle toho analýza „zaznamenala trvalé znevýhodňování KSČM, některých dalších nevládních parlamentních a všech neparlamentních stran“.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Dobrý den.

Čeho se bojíte víc? STAČILA nebo SPOLU?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD) Kauzy Bitcoin a Dozimetr jako symbol selhání současné vlády

9:04 Vích (SPD) Kauzy Bitcoin a Dozimetr jako symbol selhání současné vlády

Když před volbami koalice SPOLU slibovala „slušnou politiku“ a „transparentnost“, voliči možná ještě…