Gregora (TOP 09): Jen přisypávání peněz praktické lékaře do obcí nedostane

17.02.2016 17:04

Nedostatek lékařů jak v terénu, tak v nemocnicích je celoevropský problém, který u nás do nedávné doby veřejnost příliš nevnímala, a tak ho nevnímali ani politici.

Gregora (TOP 09): Jen přisypávání peněz praktické lékaře do obcí nedostane
Foto: top09.cz
Popisek: Martin Gregora

Ke zhoršení došlo u nás s přechodem na složitý a časově náročný systém vzdělávání odpovídající evropskému standartu, ruku v ruce se stárnutím sester a lékařů, které nemá kdo nahradit. Současně praktičtí soukromí lékaři nemají žádné věkové omezení pro výkon své práce a ve svých ordinacích rádi pracují až do „smrti“. Mladí lékaři samozřejmě o soukromé praxe stojí, ale o ty, které jsou lukrativní. Ty se však uvolní jen zřídka. Může tak docházet k situacím, kde zvláště menší obec marně shání do takto uvolněné praxe nového praktického lékaře. I přestože obce tuto ordinaci s malým počtem pacientů často dotuje, třeba formou nízkého nájmu za ordinaci, lékaři se přesto zrovna nehrnou. Je jich totiž čím dál tím méně, a tak si mohou vybírat. Druhou věcí je, že jsme si z dob socialismu zvykli, že lékař a sestra je všude a hlavně že se nám budou se samozřejmostí a bezplatně starat o zdraví.

A tím se dostáváme k jádru celého problému našeho zdravotnictví, které se na rovnostářských základech naroubovalo do tržního hospodářství. Solidarita je zaměňována za zmíněné rovnostářství a veřejné zdraví je chápáno jako nepřetržitá zdravotní péče. Namísto výraznějšího rozvoje mechanismů posilování odpovědnosti občanů za své zdraví formou připojištění a bonifikací za odpovědnou prevenci, hledáme především zdroje, jak nasytit extensivně fungující systému.

Aby v budoucnu systém nezkolaboval, je třeba najít finanční zdroje na odměny zdravotníků (především středního zdravotnického personálu), protože to je účinná motivace k zatraktivnění jejich profese. Zároveň zintenzivnit a zefektivnit systém jejich vzdělávání, aby včas opustili školu a mohli vykonávat své povolání. Hodně se nyní o tom mluví, ale činů je stále málo.

Ale pojďme k regionálnímu zdravotnictví. Jihočeské nemocnice nefungují špatně, do jisté míry mohou být vzorem pro jiné kraje a regiony. To však není zásluha levicové vlády, ale předchozích vlád pravicových, které vybudovaly nemocniční holding. Sociální demokracie měla ve svém programu jeho zrušení a v současné době úspěšně využívá vytvořený systém. Ten je však třeba dále cizelovat a rozvíjet. Jinak to bude jen promarněná šance na vlnách populismu.

MUDr. Martin Gregora
člen krajského předsednictva TOP 09

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

komunikace

Jak víte, že když vy teď o důchodové reformě nechcete s vládou komunikovat, že oni pak budou komunikovat s vámi? Není tohle hlavní problém, že se na zásadních věcech nedokážete dohodnout? A ještě jedna věc, s kým budete chtít vládu tvořit, když to odmítáte se SPD a evidentně se stranami SPOLU se na ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátorka Zwyrtek Hamplová: Naše země ve hře velmocí plní pokyny a přání jiných

11:04 Senátorka Zwyrtek Hamplová: Naše země ve hře velmocí plní pokyny a přání jiných

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k zatčenému ukrajinskému ministru zemědělství, který …