Gregorová (Piráti): Moldavsko si zaslouží status kandidátské země, je to v zájmu nás všech

18.5.2022 10:21 odp. | Tisková zpráva

Evropský parlament dnes přivítal na plénu prezidentku Moldavské republiky, Maiu Sandu, a také uznal pokrok, kterého dosáhlo Moldavsko ve vztahu k Evropské unii. Zpráva o dohodě o přidružení, o níž dnes debatovali europoslanci, zároveň ale zdůrazňuje nutnost dalších reforem.

Gregorová (Piráti): Moldavsko si zaslouží status kandidátské země, je to v zájmu nás všech
Foto: Repro Youtube
Popisek: Markéta Gregorová

Svým projevem na plénu Moldavsko podpořila také pirátská europoslankyně Markéta Gregorová. Tento východoevropský vnitrozemský stát ležící mezi Ukrajinou a Rumunskem letos zažádal o členství v Evropské unii.

Europarlament také ocenil, že Moldavsko přijalo více než 400 000 ukrajinských uprchlíků. „Moldavsko je zemí, která přijala nejvíce válečných uprchlíků z Ukrajiny v přepočtu na hlavu. A to i přesto, že sami mají svých problémů k řešení dost. Této solidarity si v Evropském parlamentu velmi vážíme,“ říká europoslankyně Markéta Gregorová. Moldavsko má s Evropskou unií Dohodu o přidružení, na jejímž základě EU dodává finanční pomoc ve formě půjček a dotací do země.

Moldavsko již začalo se zaváděním demokratických a protikorupčních reforem a opatření. Jak upozorňuje Gregorová, politická vůle je velmi vysoká, poprvé v historii má země proevropskou prezidentku, vládu i většinu v parlamentu. Kvůli této geopolitické orientaci čelí mnoha tlakům, podpora ze strany Evropské unie je tudíž nezbytná.

„Tragické události na Ukrajině ještě zvýrazňují, jak moc potřebujeme, aby východní země byly politicky stabilní, prosperovaly a měly s námi přátelské vztahy. Moldavsko pracuje na zlepšení decentralizace, zavádí zásadní reformy týkající se institucionálního uspořádání veřejné správy, odpolitizování veřejných institucí a odolnosti státu vůči vnějším vlivům. Moldavská vláda dává najevo svou ochotu k úzké integraci s Evropskou unií a ke spolupráci v mnoha odvětvích. Proto bychom měli vyhovět jejich žádosti stát se kandidátskou zemí EU. Moldavsko si to rozhodně zaslouží,“ dodává Gregorová.

Bc. Markéta Gregorová

  • Piráti
  • Pro kontakt použijte marketa.gregorova@europarl.europa.eu.
  • europoslankyně

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Sdělte prosím s kým jste schopni jít při volbách do nějaké/program/ koalice

Úspěch ve volbách/ v politice/ m.j.předpokládá,najít spojence ve stranách, které mají v programu podobné cíle,záměry a metody řešení,jinými slovy k prosazení se u voličů nestačí mít " jenom" pravdu v pohledu jak by se věc mohla lépe řešit,nýbrž přímo čím,jakými změnami lze ukončit současný děsivý úp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Schillerová (ANO): Premiér dál dělá, že se ho to vlastně vůbec netýká

13:14 Schillerová (ANO): Premiér dál dělá, že se ho to vlastně vůbec netýká

Projev na 30. schůzi Poslanecké sněmovny 7. července 2022 k možným korupčním skandálům uvnitř hnutí …