Gregorová (Piráti): Obchod se zbraněmi bude pod lepší kontrolou

23.04.2024 14:07 | Tisková zpráva

Europoslanci dnes schválili vylepšená opatření pro dovoz, vývoz a tranzit střelných zbraní, jejich komponentů a munice. Regulace přichází s jednotným digitálním systémem, díky kterému bude možné sledovat, kam evropské zbraně putují.

Gregorová (Piráti): Obchod se zbraněmi bude pod lepší kontrolou
Foto: Screen: CNN Prima News
Popisek: Markéta Gregorová (Piráti) v pořadu Partie.

Legislativa reaguje na problém nelegálně držených zbraní pocházejících z Evropské unie. Pirátská europoslankyně Markéta Gregorová se na vyjednávání regulace podílela jako stínová zpravodajka. “Vítám zejména digitalizaci, transparenci a posílení bezpečnosti nejen v Evropě,” vzkazuje.

Problém se ztrácením či odcizením zbraní nebo jejich součástí, které se vyrobí v Evropě a stanou se v jiných rukou nelegálními, má více zemí Evropské unie. Odhadem 35 milionů nelegálních zbraní je v rukou civilistů, což je více než 50 % všech střelných zbraní v Unii.

„Jedině moderním systémem kontroly a digitalizace dosáhneme toho, že se zbraně nedostanou do rukou těm, kterým nepatří. Přicházíme proto s digitálním systémem, který umožňuje rychlé a efektivní udělování licencí napříč Evropskou unií, díky němuž dovedeme sledovat pohyb zbraní. Systém licencí je průlomový v tom, že si členské státy budou konečně moci mezi sebou vyměňovat informace o autorizacích vývozu. Nový systém nahradí a harmonizuje všechny ty zastaralé roztříštěné systémy, které mají často stále papírovou podobu. Systém navíc výrazně omezí také byrokracii, se kterou se musejí potýkat naše podniky,” vysvětluje Gregorová.

Gregorová vítá rovněž posílenou transparentnost, kterou nové nařízení vnese do samotných transakcí, což byla ostatně naše zásadní priorita Pirátů v průběhu celého legislativního procesu.

„Nová regulace tedy nejen posiluje bezpečnost občanů Evropské unie, občanů ostatních zemí, ale také nestabilních regionů jako je Balkán či Latinská Amerika, kam se evropské zbraně nejčastěji dostávají. V rukou kriminálních skupin pak evropské zbraně podněcují kriminalitu, násilí a přispívají k dalšímu rozdmýchávání místních konfliktů. Tamní mafie a kartely s nimi mohou vraždit své oponenty či policii. Nový transparentní systém pašování zbraní výrazně ztěžuje. Pokud byl například vývoz nějaké zbraně z jednoho členského státu zamítnut, všechny ostatní státy si budou moci v jednoduchém digitálním systému prohlédnout, že se to stalo. Omezí se tak riziko, že se dané zbraně dostanou ven z jiného členského státu,” dodává Gregorová.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Havlíček (ANO): Vláda Petra Fialy je v tom až po uši

13:09 Havlíček (ANO): Vláda Petra Fialy je v tom až po uši

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k rozšíření emisních povolenek na domácnosti