Pro většinu našich občanů, nejenom pro ty, co marně shánějí na Vysočině, na jihu nebo severu Čech, či na Karlovarsku svého registrujícího stomatologa, to zní jako dobrá zprava. Jde však o další blamáž „inženýrů“ českého zdravotnictví“. Když pomineme, že jde kromě Prahy a velkých měst prakticky o oblasti v celé České republice, musíme se ptát, jak je to možné? Vždyť stomatologů je na počet obyvatel přece dost (cca 7000/10 mil.), zdravotní pojišťovny (ZP) platí bez zpoždění a jejich zákonnou povinností je přece tvořit pro své klienty rovnoměrnou síť smluvních stomatologů. Kde tedy udělali „soudruzi z NDR“ chybu?
Stomatologie je až na nemocniční výjimky v rukou soukromníků. Ti se analogicky, jako např. prodejny potravin a restaurace chovají tržně. Málokdo přizná, že celá řada registrovaných stomatologů pracuje mimo obor a asi 2/5 je již v důchodovém věku a touží po zaslouženém odpočinku. A mladí stomatologové díky šlendriánu ministerstva školství nepřicházejí. Na lékařských fakultách se vyplatí raději učit za peníze cizince (studium je drahé) a také možnost studovat slovenskými studenty v Česku zadarmo nepřispívá k posilování počtu mladých českých adeptů, kteří se po škole s entuziasmem vrhnou do soukromé praxe. Nezbytný počáteční kapitál pro začínajícího stomatologa v rozsahu 1,5 – 3 miliony korun bude chtít banka formou splácení úvěru včetně úroku zpět. Pokud se kupuje stomatologická praxe, jsou potřeba další prostředky na odkup kartotéky. Přibližně 1500 stomatologů chce prodat svoji praxi!
Výsledkem může být snížení počtu stomatologů
V Praze a ve velkých městech je celá řada stomatologů, kteří pracují bez vazalských smluv se ZP, pracují za tržní ceny „cash“. Ti jsou za vodou a pracují bez diktátu státních cen. V menších městech již většinou mají stomatologové smlouvy se ZP a pracují za dumpingové ceny, které diktuje stát prostřednictvím svých úhradových vyhlášek. Další peníze, které jsou nezbytné pro udržení chodu praxe, jsou poměrně nekompromisně vybírány od pacientů za lepší zdravotní péči. Pokud neplatíš, je zde zástup dalších motivovaných pacientů. Ti si také nestěžují. Na vesnicích může stomatolog čekat za kvalitní péči tak maximálně králíčka, lahvičku nebo mísu domácích vajíček. Lidé zde na doplatky nemají. Mizí tu nejen stomatologové, ruší se školy, školky, hospody, prodejny potravin, autobusy i vlaky. Další ranou do vazu zejména těmto stomatologům je zavádění e-Receptu, který je pro ně zcela nesmyslný. Hrozí EET, která je v malých vesnických ordinacích, kde se pracuje „na pojišťovnu“ a pacienti téměř nic naplatí, pomstou idiota.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV