Hejtman Běhounek: Výročí 100 let založení společného státu si připomíná i Zakarpatí

18.10.2018 9:45

Letošní jubileum vzniku našeho státu se stalo tématem pracovní cesty zastupitelů Kraje Vysočina, zástupců partnerských měst i spolupracujících institucí.

Hejtman Běhounek: Výročí 100 let založení společného státu si připomíná i Zakarpatí
Foto: Redakce
Popisek: Jiří Běhounek (ČSSD)

Nynější partnerský region Kraje Vysočina Zakarpatská oblast Ukrajiny byla součástí Československa v letech 1919 – 1938. České stopy na bývalé Podkarpatské Rusi jsou patrné dodnes, nejen v architektuře města Užhorod, ale například také v řadě technických staveb po celém území regionu, či systému školství. Podkarpatská Rus byla rovněž inspirací pro řadu českých spisovatelů, které fascinovala příroda, atmosféra společenského života a především zdejší lidé. Na společnou historii státu navazuje Kraj Vysočina už od roku 2007.

„Společné partnerství regionů s sebou za 11 let přineslo výměnu zkušeností, více než 170 konkrétních projektů a přes 56 milionů korun pro území Zakarpatské oblasti z rozpočtu Kraje Vysočina. Spolupráci se navíc daří rozšiřovat i mezi městy, vysokými školami, hasiči i policisty,“ říká Jiří Běhounek, hejtman Kraje Vysočina.

Na programu společné cesty bylo kromě uctění památky prvního československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka i slavnostní otevření některých letos dokončených projektů. Pro výuku českého jazyka má na Užhorodské národní univerzitě česká lektorka k dispozici nově vybavenou učebnu, na venkovských školách ve Fančikovu, Ize a Lysyčevu se s podporou kraje podařilo vyměnit okna, zateplit fasády  a také pořídit vnitřní vybavení. Na základě iniciativy dobrovolných i profesionálních hasičů byl zakarpatským hasičům předán slavnostní prapor. Policisté pak svým ukrajinský kolegům slavnostně předali pět nových modelů zastavovacích pásů. Pozadu nezůstali ani krajští silničáři, kteří na Zakarpatí věnovali celkem šest zachovalých nákladních aut pro zimní údržbu silnic.

Na financování projektů se prostřednictvím fondu ViZa podílí stejnou částí jak Vysočina, tak Zakarpatí. S městy v Zakarpatské oblasti Ukrajiny už spolupracují například Jihlava (Užhorod) nebo Pelhřimov (Mukačevo), partnerství měst se rozšířilo i na Třebíč (Rachiv), Žďár nad Sázavou (Chust), Nové Město na Moravě (Mižhirja) a vyjednávají i představitelé města Chotěboř (Tjačiv). Meziregionální spolupráce je také oficiální částí spolupráce Ukrajiny a České republiky.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Seďa (SOCDEM): Tato vláda se na své občany vykašlala a lidem neustále lže

23:08 Seďa (SOCDEM): Tato vláda se na své občany vykašlala a lidem neustále lže

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k navrhovaným změnám v zákoníku práce