Hejtman Čunek: Přeji kraji, aby se do něho rodilo hodně dětí

04.01.2019 4:33

Na začátku nového roku si většinou děláme plány, co bychom chtěli udělat, zažít nebo co bychom chtěli v životě změnit. S čím vstupuje do roku 2019 hejtman Jiří Čunek?

Hejtman Čunek: Přeji kraji, aby se do něho rodilo hodně dětí
Foto: repro youtube regionalnitelevize.cz
Popisek: Jiří Čunek
reklama

Pane hejtmane, patříte k lidem, kteří plánují a dávají si předsevzetí?
Říká se, že když člověk plánuje, Pán Bůh se směje. Je to vtipné a moudré. S tímto vědomím pokory je dobré přistupovat ke všemu, co děláme. Ale zároveň je potřeba mít v životě jasný cíl a za ním jít. A k tomu je nutné mít i precizní plán a harmonogram konkrétních úkolů, kdy jedna věc navazuje na druhou, protože mnohé spolu souvisí. Při vedení kraje je to naprostá nutnost, protože máme časově vymezené období, v němž musíme udělat kvantum práce, na kterou navážeme my či naši nástupci.

Které nejvýznamnější úkoly jsou letos před Vámi a před vedením kraje?
Největším projektem, naprosto ojedinělým v rámci republiky, je příprava výstavby Nové krajské Baťovy nemocnice ve Zlíně – Malenovicích. Nejde jen o to, že má stát 7 miliard korun, ale musí být precizně připraven. Náročné je především to, že nemáme od koho „opisovat". Tak velkou nemocnici nově dlouho nestavěli v celé Evropě. Dalším velkým projektem je Integrovaná doprava v našem kraji, která nás stojí více než miliardu korun za rok a připravujeme soutěž na 10 let dopředu. Kromě těchto projektů máme pro rok 2019 připraveny investiční akce ve výši 1,5 miliardy korun v oblasti škol, dopravy, zdravotnických zařízení i kultury.

Co je důležité pro dnešní společnost kromě investic a ekonomické prosperity, na niž bývá tak často kladen důraz?
Tou nejdůležitější věcí je předávání křesťanské víry a z toho vyplývá předávání života. Není možné smířit se s tím, že národ vymře pro naše sobectví. Zlínský kraj, stejně jako všechny kraje, obdržel ve druhé polovině listopadu od ministra vnitra k připomínkování Strategii pro práci Policie ČR ve vztahu k menšinám. Tato Strategie vychází z předpokladu, že současná míra porodnosti je pod hranicí reprodukovatelnosti populace, a že tuto situaci nám vyřeší migranti ze zahraničí. Toto je pro mě šílená apokalyptická teze, proto jsem vyzval vládu, ať připraví projekt motivace našich občanů mít větší rodiny.

Jak to chcete změnit?
Ve svých připomínkách jsem apeloval na vládu, aby přijala opatření, která povedou k významnému nárůstu porodnosti, a která zároveň umožní přijetí zahraničních občanů, především z křesťanských zemí, tedy nám nábožensky a kulturně blízkých. Současný stav, do kterého jsme se dostali a jemuž nyní čelíme, je důsledkem politiky všech vlád od roku 1990, které se fatálně provinily tím, že vůbec neřešily tuto pro náš stát i národ nejdůležitější otázku. Současná vláda by měla využít ke změně dosavadního negativního trendu nízké porodnosti dlouhodobé stability v oblasti bezpečnosti v České republice a naší ekonomické situace. Tyto podmínky jsou přeci vynikajícím předpokladem pro jistotu občanů mít velké rodiny, které mají nesporné výhody, jež dokáží absorbovat a řešit zásadní problémy v životě člověka způsobem, který i při různých trápeních může být radostný. Zkrátka rodina umí svému členu poskytnout daleko více, než stát se všemi svými prostředky osamělému občanovi.

Nepřipadáte si s tímto názorem poněkud nemoderní? Dnes je přece v kurzu spíš individualismus a životní styl singles...
Jestli je moderní přijmout tezi vymření, pak rád budu na opačné straně. Rozhodně bych si nedovolil nikomu radit, jak má žít. Každý člověk je svobodný a má právo naložit se svým životem, ale pak ať si to vše zaplatí. V naší společnosti mají největší problémy staří osamělí lidé bez rodin, protože ve všem se musí spoléhat na pomoc státu. Lásku a teplo rodinného společenství jim stát však nemůže dát za žádné peníze. Jediným správným řešením je rodina.

Co přejete Zlínskému kraji a jeho občanům do roku 2019?
Zlínskému kraji přeji, aby v něm žili spokojení lidé naplnění radostí ze života, a aby se do něj rodilo hodně dětí. Budu rád, když tomu z úrovně krajské samosprávy co nejvíce pomůžeme. Přeji nám všem hodně Božího požehnání, zdraví, štěstí a dobrou vůli zejména ve vzájemných mezilidských vztazích.

Jiří Čunek

  • KDU-ČSL
  • ANO křesťanským hodnotám
  • senátor

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hejtman Půta: Očkování v kraji pokračuje. Počátkem března bude fungovat sedm očkovacích center

10:23 Hejtman Půta: Očkování v kraji pokračuje. Počátkem března bude fungovat sedm očkovacích center

Zájemci o vakcínu z řad seniorů 80+ a od pondělí i 70+ se mohou po registraci a rezervaci nechat nao…