Hejtman Grolich: Živé a autentické zvyky a tradice z nás dělají to, čím jsme

26.11.2021 20:33 | Tisková zpráva

Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury JMK se rozšíří o další dvě položky. Na svém zasedání to ve středu 24. listopadu 2021 schválili jihomoravští radní.

Hejtman Grolich: Živé a autentické zvyky a tradice z nás dělají to, čím jsme
Foto: repro Youtube, tan
Popisek: Jan Grolich, 4. hejtman Jihomoravského kraje

K vinařským tradicím v příhraniční oblasti Znojemska neodmyslitelně patří hroznová koza - bohatě nazdobená figura kozla/kozy, jíž byla projevována úcta v době vinobraní. Tento lidový zvyk se praktikoval v oblastech Dolních Rakous a jižní Moravy, které tvořily společnou vinohradnickou oblast se stejnými společenskohospodářskými i kulturními charakteristikami. K útlumu tradic došlo po rozpadu Rakouska-Uherska a po 2. sv. válce. Na Znojemsku začal tradice spojené s Hroznovou kozou obnovovat Spolek přátel Hroznové kozy před sedmnácti lety.

Zvyk sklářským pískem vysypávat ornamenty na chodníky a silnice byl poměrně rozšířený ještě na počátku tohoto století, ale v současné době se udržuje pouze v několika málo obcích na Kyjovsku (obce Šardice a Hovorany). Vyskytuje se především u příležitosti tradičních hodů, svateb, konání folklorních festivalů atd. Ruční vysypávání ornamentů má především dekorativní účel. Materiálem jsou písky, které jsou z důvodu trvanlivosti vysypávaných motivů doplněny hladkou moukou, směs mouky a písku se pak aplikuje na mokrý podklad, ornamenty tak na dlažbě nebo asfaltu vydrží i několik týdnů.

Odborná komise doporučila zároveň Radě Jihomoravského kraje schválit navržení tohoto nominovaného statku i na zápis do Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky.

„Jsou to důležité symboly naší jihomoravské identity. Naše živé a autentické zvyky a tradice z nás dělají to, čím jsme. A jak hroznová koza, tak malování pískem na seznam jednoznačně patří,“ řekl hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich.

„Každé zviditelnění tradiční jihomoravské kultury znamená velký přínos pro region. Tím se zvyšuje turistický ruch a díky tomu se mohou rozvíjet i služby, které kromě turistů využívají také místní,“ uvedl náměstek pro kulturu, památkovou péči a turistický ruch František Lukl.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Talíř (KDU-ČSL): Kaplice má vizi diskutovanou s občany

10:46 Talíř (KDU-ČSL): Kaplice má vizi diskutovanou s občany

V mediích se ve všech pádech skloňuje slovo - vize. Každá nová vláda má vize. Všichni o tom mluví, a…