Hejtman Hašek: Jihomoravský kraj chystá nové memorandum o akutní, následné i sociálně-zdravotní péči

04.06.2016 19:30

Pracovní návštěvou Fakultní nemocnice u sv. Anny a mezinárodního centra klinického výzkumu ICRC začal dnešní (4. června 2016) program premiéra Bohuslava Sobotky na jižní Moravě, kterého doprovází hejtman Michal Hašek.

Hejtman Hašek: Jihomoravský kraj chystá nové memorandum o akutní, následné i sociálně-zdravotní péči
Foto: Hans Štembera
Popisek: Michal Hašek
reklama

„Zajímali jsme se o aktuální stav Mezinárodního centra klinického výzkumu  ICRC, projekty výzkumu v oblasti medicíny i mezinárodní spolupráci centra. Jeden z běžících vědeckých projektů financuje také Jihomoravský kraj v rámci programu SOMOPRO, unikátního programu pro příchod a fungování špičkových zahraničních vědců na jižní Moravě z krajského rozpočtu a fondů EU. Jednali jsme také s vedením Fakultní nemocnice u svaté Anny a rád bych oznámil, že Jihomoravský kraj má v úmyslu i v příštím roce iniciovat společnou dohodu státem zřizovaných fakultních nemocnic, krajských nemocnic a nemocnic zřizovaných městy na jižní Moravě. Už před pěti lety jsme podepsali memorandum o akutní lůžkové péči, v příštím roce má zdravotní pojišťovna vytvářet nové dlouhodobé smlouvy a my chceme být pilotem v České republice právě v této oblasti. To znamená, že máme zájem, aby zde veřejné zdravotnictví fungovalo v dohodě všech zřizovatelů, protože pacient nepozná, do které nemocnice jede, když potřebuje pomoc," řekl hejtman Michal Hašek.

Jak dodal, kraj chce mít dohodu jak na akutní lůžkové péči, tak na následných lůžkách, případně na lůžkách ošetřovatelské péče a lůžkách sociálně-zdravotních.

"Ještě v letních měsících začneme intenzivní práci na této dohodě na období 2017-2021 v souvislosti s novými dlouhodobými smlouvami zdravotních pojišťoven a nemocnic. Výsledkem by mělo být memorandum, které předložíme ministerstvu zdravotnictví a zdravotním pojišťovnám a předpokládám, že obdobný postup doporučíme také dalším krajům v České republice. Smysl je jasný. Chceme, aby se efektivně užívaly veřejné finanční prostředky, aby tady byla jasná dohoda o investicích jak do rozšiřování jednotlivých nemocnic, tak v koordinaci pořizování přístrojového vybavení,“ uvedl hejtman Hašek.

V ICRC premiéra a hejtmana doprovodil také velvyslanec USA Andrew Schapiro s ohledem na spolupráci s Mayo Clinic jako klíčovým partnerem projektu.

Hejtman doprovodil premiéra do Zetoru. Jednali s vedením i odboráři

Aktuální kondice největšího česko-slovenského výrobce traktoru, brněnského ZETORU, se dnes řešila při návštěvě podniku premiérem Bohuslavem Sobotkou a jihomoravským hejtmanem Michalem Haškem.

Šéfové vlády a kraje byli informováni o vývoji výroby od roku 2010, o nabízených modelech traktorů Zetor i o připravovaných novinkách včetně supermoderního designu brněnských traktorů.

Vláda i vedení kraje nabízejí Zetoru pomoc s hledáním nových odbytišť a zahraničních partnerů, v otázce podpory modernizace výroby a ve výzkumu a inovacích. Premiér a hejtman jednali také se zástupci zetorackych odborářů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jakob (TOP 09): Maléry paní hejtmanky nemají konce. Pokorná Jermanová musí skončit

15:15 Jakob (TOP 09): Maléry paní hejtmanky nemají konce. Pokorná Jermanová musí skončit

Středočeský kraj si zaslouží důstojné, odpovědné a profesionální vedení. Činy hejtmanky Pokorné Jerm…