Hejtman Hašek: Společné hlídky na hranici fungují perfektně. Případně vyhlásíme stav nebezpečí

28.07.2015 8:32

Ministři jednali o uprchlících. Hejtman Hašek si pochvaluje společné hlídky.

Hejtman Hašek: Společné hlídky na hranici fungují perfektně. Případně vyhlásíme stav nebezpečí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek

Ministr vnitra Milan Chovanec, jeho rakouská kolegyně Johanna Mikl-Leitnerová, jihomoravský hejtman Michal Hašek či policejní prezident Tomáš Tuhý. Česká a rakouská delegace jednala v pondělí 27. července na hraničním přechodu Mikulov/Drasenhofen. Setkání mělo hned několik témat, tím hlavním byla nelegální migrace.

„Jižní Morava je bohužel z hlediska nelegální migrace vstupním regionem do České republiky, vážím si komunikace vlády s kraji v otázce nynější vlny migrantů. Vím o problémech rakouských kolegů ze své červnové návštěvy v St. Pöltenu. Za Jihomoravský kraj jsem poděkoval zástupcům rakouských okresů a policejních složek za perfektní spolupráci včetně společných hlídek a mikrotýmů kriminálních policií,“ uvedl hejtman Hašek.

Ministr Chovanec na jednání vyjádřil připravenost České republiky pomoci našim partnerům v otázce ilegální migrace, která trápí Českou republiku i Rakousko. „Zároveň jsme upozornili rakouské partnery na to, že vidíme řešení ve společném tlaku na země, odkud migranti přicházejí, především pak na Itálii. Potřebujeme velmi rychle otevřít záchytná zařízení. Jsme připraveni vyslat naše policisty společně s maďarskými na maďarsko-srbskou hranici, zatím z maďarské strany takovýto požadavek nezazněl. Na konci července bude zasedání policejních šéfů zemí Evropské unie, kde se o tom bude jednat,“ uvedl ministr Milan Chovanec.

Jeho rakouská kolegyně Johanna Mikl-Leitnerová vyzdvihla úspěšné fungování centra policejní spolupráce Mikulov-Drasenhofen, které je  základnou pro spolupráci české a rakouské policie, zejména pro smíšené policejní hlídky, jejichž prací je potírání kriminality v příhraničních oblastech a také boj proti převaděčství. Společné hlídky českých a rakouských policistů, na jejichž práci se ministři s hejtmanem přijeli podívat, fungují už od roku 2007.

„V minulých deseti letech se podařilo snížit kriminalitu na česko-rakouských hranicích o pětinu. Do Rakouska se dostávají tisíce ilegálních migrantů, a proto je potřeba tyto policisty poslat také na maďarsko-srbské hranice a do těch regionů, kde je to zapotřebí. Znamená to, že v příštích letech budeme boj proti převaděčství zintenzivňovat,“ řekla rakouská ministryně vnitra.

Jak doplnil hejtman Hašek, existuje typový plán, který se týká zvýšené migrace na území České republiky. „Jsou v něm podrobně rozebrány všechny možné situace, které počítají se zvýšením výskytem uprchlíků. Plán vrcholí tím, že případně hejtmani vyhlašují stav nebezpečí na území krajů. Pokud by se problém týkal celé republiky, tak příslušný nouzový stav by vyhlásila vláda,“ uvedl Hašek s tím, že podle typového plánu musí mít kraje připraveny zdravotnická zařízení, ve spolupráci s vládou náhradní ubytovací kapacity. V současné době dochází k prověřování všech věcí, které by kraj měl na starosti.

„Každodenně hejtmany ministerstvo vnitra informuje, jako předseda Asociace krajů dostávám informace za celou republiku. Týká se to zachycených osob i jejich umístění. Jedno ze středisek je i v Zastávce u Brna, kde je kapacita do dvou set lidí. Opakovaně jsem jednal s předsedou vlády i ministrem vnitra, aby byla především zajištěna bezpečnost jak uvnitř zařízení, tak i venku. Obyvatele obcí zajímá jejich vnitřní bezpečnost. Jsem v kontaktu se starostou Zastávky u Brna, vše je bez problémů, lidé jsou na středisko zvyklí už od devadesátých let. Zatím od kraje žádnou součinnost nevyžadují,“ uvedl hejtman Michal Hašek, který s ministrem středisko navštívil.

Podle krajského policejního ředitele Leoše Tržila zachytí policie denně asi deset až dvanáct lidí. Téměř polovina zachycených uprchlíků je na území Jihomoravského kraje.  „Máme vytipované lokality, kterým se věnujeme. V současné době došlo k přesunu, vědí, že kontrolujeme železnici, takže je vyšší výskyt migrantů v dálkových linkových autobusech,“ sdělil ředitel.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

návrat Ukrajinců

Je podle vás fér někoho nutit jít válčit, když nechce, a lze takové lidi vůbec nějak motivovat? Jestli někdo před válkou utekl, myslíte, že je něco, co ho přiměje jít válčit? Vždyť není nic cennějšího, než život. A jelikož se válka pro Ukrajinu nevyvíjí vůbec dobře, není třeba řešit, co bude Ukrajin...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hájek (STAN): Nejúrodnější půda se už nebude plošně měnit v parcely pro obchoďáky

4:32 Hájek (STAN): Nejúrodnější půda se už nebude plošně měnit v parcely pro obchoďáky

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k ochraně půdy.